| anonim_4396 a întrebat:

am facut o carte in limba engleza (Un material pentru incepatori)...am ales diferite materiale din internet si le-am impreunat, am facut un design placut, si l-am imprimat. Vreau sa stiu daca pot sa-l transmit la vreo editura sau sa primesc ceva bani din asta? Pur si simplu din simplu interes. DAU FUNDA! 1

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este o copie a diferitelor articole risti sa fii pedepsita pentru plagiat.

| pilaf a răspuns (pentru Salontanul):

În principiu ai dreptate, pentru că nu cred eu că această duduie s-a apucat să ceară acordul pentru a folosi articolele respective și mai mult ca sigur că nici nu a pus acolo trimitere către articolul original (cum se face).
Practic, nu este plagiat dacă articolele respective îmbracă altă formă sau sunt modificate ca ideologie etc traduse în Engleză. Ceea ce iar mă-ndoiesc c-ar fi făcut. Dar așa, în mare, ai dreptate. happy

| Salontanul a răspuns (pentru pilaf):

Si eu am gandit la fel. Exista mai multe programe antiplagiat. http://www.detectareplagiat.ro/

| gfffsdtrshd a răspuns (pentru pilaf):

Pe cine tu ai numit duduie ma?, Te crezi mare destept, doar am vrut sa intreb am vrut sa stiu daca e legal ceea ce fac

| pilaf a răspuns (pentru gfffsdtrshd):

Dar de ce sar așa de fund în sus? Nici măcar nu ți-am vorbit personal, sper că observi că î răspunsesem celuilat user. Până una-alta, da, pentru mine ești o duduie, iar prin atitudnea ta mi-ai confirmat asta. Vreau să văd ce-ai să faci, sunt curioasă.

| gfffsdtrshd a răspuns (pentru pilaf):

De ce sunt o duduie, vreau un exemplu concret, nu stiam ca intrebarea e o actiune ilegala, doar eram curioasa, iar tu cine te crezi? Buricul pamintului? Si care atitudine ma, ca am intrebat? Du-te si invata constitutia!

| pilaf a răspuns (pentru gfffsdtrshd):

Atitudinea asta, de cocoș care sare la bătaie pentru un cuvânt care nici măcar nu reprezintă ceva urât sau injurie. Nu e ilegal să întrebi. Numai că eu nu-ți răspunsesem ție era o conversație între mine și alt user. Ca o curiozitate, de ce te deranjează cuvântul duduie? Ce înseamnă pentru tine?

| gfffsdtrshd a răspuns (pentru pilaf):

Pentru mine cuvintul duduie tine de o intimplare nu chiar placuta asa ca te rog cu mine sa nul mai folosesti, si nu am o atitudine de cocos doar ca inca nu am gasit raspunsul la intrebarea data, nu miai raspuns clar, da sau nu, doar ne certam aici

| pilaf a răspuns (pentru gfffsdtrshd):

Ok, să te lămuresc.

DUDÚIE, dudui, s. f. Termen de politețe care se dădea odinioară fetelor și femeilor tinere de la oraș; domni­șoară. Îi zisese «duduie » și găsise pentru dînsa cuvinte măgulitoare. M. I. CARAGIALE, C. 144. Duduie, audiența s-a isprăvit. IBRĂILEANU, A. 199. Turturel este numele pe care i l-au dat în copilărie, alintîndu-l, papaia, mamaia și duduile, surorile mai mari. CARAGIALE, O. II 120

Referitor la întrebarea pe care ai pus-o, dacă nu ai înțeles nimic din ceea ce am spus eu și Salontanul, e cam grav. Dar o să încerc încă o dată (că așa-s eu, bună la suflet).

Dacă ceea ce ai făcut tu a fost doar să copiezi niște lucruri luate de pe internet, fără a cere acordul autorilor și fră a preciza de unde le-ai luat (link, etc) se cheamă plagiat (chiar dacă ai făcut traducerea în engleză a acelor paragrafe/articole). Nu în ultimul rând, eu zic să lași traducerile pentru oameni care își cunosc măcar propria limbă. Nu știi să folosești cratimele, e grav (ca să nu mai întrebi unde ai greșit, îți spun eu: în cea mai recentă replică a ta, ai spus "să nul mai folosești" - corect fiind "nu-l" în acest context, deoarece "nul" fără cratimă înseamnă zero și "nu mi-ai spus clar" în loc de "nu mi-ai spus clar" - ca să realizezi de ce se pune cratimă, este verbul a avea "ai" și pronumele "mi").

Sper că acum e mai clar.