| JustIC a întrebat:

am nevoie de cateva date despre Daniel Walther daca se poate. Am cautat peste tot pe google si nimic.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daniel Walther (născut 10 martie 1940 în Munster (Haut-Rhin)) este un scriitor de science fiction.
A studiat la Strasbourg și în Saarbrücken. El începe prin compunerea de antologii de science-fiction: Sorii negri ai Arcadiei (1975) și Straini in Utopolis, pe SF german.

El a scris mai mult de 160 de nuvele de fantezie si science-fiction
Talentul sau literar a fost încoronat în 1980 cu marele premiu al SF francez, dar, în ciuda numeroaselor publicații, ramane înca puțin cunoscut publicului larg.

Scrisul sau spontan poarta multe imagini. Temele sale preferate sunt erotism și revolta împotriva asupririi de regimurile politice, lipsa de libertate și cenzura.

| JustIC explică (pentru dannyel86):

Mersi mult :*

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Exista pe Wikipedia (cu cautare pe google) o biografie in engleza si daca dai pe "Traducerea acestei pagini" ai cateva date biografice.