| GeorgyPopeasca a întrebat:

am o intrebare...Ce trebuie sa contina o carte SF pentru. a fi foarte interesanta? P.S.:am nevoie de categorii de genul...actiune,monstri,etc (am dat si eu niste exemple...)

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de subiect.
-eu as combina fantezia din cartiile lui jk rowling cu mitologia specifica lui michael scott.
Si obtii niste carti fanteziste, superb reprezentate, ancorate oarecum in realitate si cu o multime de elemente mitologice in ele.
-Daca e sa vorbesti de carti s/f in adevaratul sens al cuvantului atunci as aborda tema viitorului omenirii peste, nu stiu 300-400 de ani.
Cum a evoluat, ce tehnologii exista, cum s-a dezvoltat explorarea spatiala...etc

http://z-design.deviantart.com/art/Observation-Deck-Wallpaper-164954244

Pe mine asta m-ar atrage..am si pus o intrebare azi in care vroiam niste exemple de astfel de carti.
Nu prea am primit din pacate.

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Trebuie sa contina:
-suspans
-actiune verosimila (reactiile personajelor si situatiile sa fie credibile) mie sincer Vampirii Sudului mi se pare o prostie, nu are nici o legatura cu reactiile unui om.
-personaje bine construite, pe care cititorii sa le poata vizualiza.
-si normal, in orice carte apare si o poveste de dragoste.

| Nastia a răspuns:

Nu e vorba de ce contine ca sa aiba succes.e vorba de actiune, de filosofie, de idee.Citeste "Eu, robotul"de Asimov sau? Ciberiada de Stanislaw Lem si o sa intelegi ce face ca o carte sa fie un sf bun. Spor la citit!

| singer a răspuns:

Nu stiu incearca ceva diferit. fara extrateresti si sf lumii.fa ceva nou imagineaza-ti lucruri nostime si interesante..incearca sa faci de ax despre 2 lumi care sunt diferite noaptea si ziua, fa ceva despre o enigma, despre viitor si cum ti-l imaginezi orice. funda?