| DanielLazărPopa2019 a întrebat:

Bună, TPU. Am o întrebare. Nu înțeleg finalul cărții,, Băiatul cu pijamale în dungi". Ce se întâmplă cu Bruno și Shmuel? Au murit?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Da. Copilul german, cred că Bruno este acela, este confundat cu un evreu pentru că se îmbrăcase în haine de deținut, în dungi, și este gazat împreună cu prietenul lui. Din finalul cărții nu reiese clar dacă au murit sau nu însă pentru că atunci este ultima dată când se vorbește despre cei doi copii este cel mai probabil ca aceștia să fi fost gazați.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl reciteşti pentru a înţelege psihologia finalului.
Spor la lectură.
Pa, pa.

| fanernest123 a răspuns:

Da, au murit

| ynexistenta a răspuns:

Uita-te la film, poate il intelegi mai bine, uite link-ul https://clk.ink/XpCvvMg