| Geo353 a întrebat:

Buna,TPU! Am o mare nedumerire. Am vazut multe bloguri, care sponsorizeaza si fac reclama la diferite carti si edituri. Vorbesc despre blogurile care fac recenzii la carti si isi spun parerea despre ele dand note si argumentand ce le-a placut si ce nu.
Iar aici apare intrebarea mea cea mai MARE.
Persoanele care fac acele recenzii sunt angajate de carte edituri pentru a le sponsoriza? Trebuie sa ai o anumita varsta sa faci asta? Primesc bani? Le dau carti pe care le citesc si le pastreaza? Trebuie sa te contacteze editurile pe tine sau tu pe ele? Si daca nu te contacteaza si nici tu pe ele, poti face pur si simplu recenzii pentru cartile respective doar de placere?
Stiu ca poate suna prostesc rau intrebarile alea, dar chiar sunt curioasa si ma intereseaza asa...BRUSC.
Daca stiti raspunsurile la intrebarile mele, va rog sa mi le spuneti.
Multumesc mult, pentru ca incercati sa ma ajutati si Sarbatori Fericite, tuturor!

2 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Blogurile respective au un numar foarte mare de vizitatori, iar asta le face extrem de cunoscute.

| umbra09 a răspuns:

Anumite bloguri sunt facute pe niste site-uri free adica gratuit, persoana care tine blogul il tine gratis dar adauga reclame din care saitul comunitatea care tine anumite pagini html, bloguri ia bani de la producatorul la care i face publicitate.
Acum depinde daca o persoana plateste la o comunitate sau isi tine singur blogul, pagina web nu mai e nevoit sa suporte o gramada de reclame si are posibilitatea sa adauge reclamele dorite de el si sa incaseze el bani, sau poate o face doar ca sa ajute pe cineva sa devina popular
Baftawinking