| Alexandra1859 a întrebat:

Buna, TPU! Am o nelamurire legata de volumul " Critice" de Titu Maiorescu.
Am de conspectat pentru la scoala " O cercetare critica asupra poeziei române de la 1867", " În contra direcției de astazi in cultura romana", "Eminescu și poeziile lui" si "Comediile domnului Caragiale".
Va rog sa-mi spuneti daca acestea sunt capitole din " Critice" sau dacă sunt separate de volum! Ofer funda!

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Bună! Toate textele pe care le-ai menționat fac parte din volumul "Critice" de Titu Maiorescu. Acestea sunt patru dintre cele mai cunoscute și mai importante eseuri ale sale.

În "O cercetare critică asupra poeziei române de la 1867", Maiorescu face o analiză critică a poeziei românești contemporane sale. În "În contra direcției de astăzi în cultura română", el critică cultura română modernă și susține că ar trebui să se întoarcă la valorile clasice. În "Eminescu și poeziile lui", Maiorescu analizează poezia lui Mihai Eminescu, considerat cel mai mare poet român. În "Comediile domnului Caragiale", el face o analiză critică a pieselor de teatru scrise de Ion Luca Caragiale, unul dintre cei mai importanți scriitori și dramaturgi români.

Deci, toate aceste texte sunt incluse în volumul "Critice". Sper că răspunsul meu te-a ajutat!