| ijdi3jnid3 a întrebat:

am si eu o intrebare.
Care sunt asemanarile si diferentele dintre carte si film Spargatorul de nuci si Regele soarecilor.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Nu e vorba doar despre aceste cărți! Toate cărțile care sunt ecranizate suferă modificări, cu ajutorul unui scenarist.
La realizarea unui film după o carte?, sunt niște constrângeri care trebuie îndeplinite: bugetul alocat pentru producția filmului; durata filmului. Pentru un film în 2 serii, maxim 180 de minute, pentru cele normale maxim 90-110 minute.
Apoi, este vorba despre decoruri, care trebuie adaptate la realitate.
Deci, acesta este situația cu ecranizarea unei cărți?!