| Nistor_Valentin_2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Propozitia subordonata din fraza: "Aceea este casa gata sa fie zugravita" este atributiva?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sorry, am văzut acum subiectele, dar tot nu e bine cum ai alcătuit fraza.
Nu poți construi o atributivă cu substantivul "casa", care să fie introdusă prin conjunctia subordonatoare "să"
"gata" e atribut adverbial

Puteai spune:
Ex. 1
A venit vremea/să vorbesc/
sa vorbesc= propoziție subordonată atributivă

Ex. 2
Maria trăia o nădejde: să dea casa fetei sale.
să dea casa fetei sale=propoziție subordonată atributivă

2 răspunsuri:
| Borsecuț a răspuns:

Nu e atributiva, am impresia ca e o completiva indirecta, pentru ca daca o contragi suna cam asa: Aceea este casa gata de asta. De ce gata? De asta.
Oricum, conform baremului ar trebui sa ti se acorde un punct. Scrie acolo ca se acorda un punct pentru construirea oricarei fraze alcatuite din doua propozitii.happy

| Nistor_Valentin_2002 explică:

Da dar cerea introdusa prin să

| floresdemayo a răspuns (pentru Nistor_Valentin_2002):

Sorry, am văzut acum subiectele, dar tot nu e bine cum ai alcătuit fraza.
Nu poți construi o atributivă cu substantivul "casa", care să fie introdusă prin conjunctia subordonatoare "să"
"gata" e atribut adverbial

Puteai spune:
Ex. 1
A venit vremea/să vorbesc/
sa vorbesc= propoziție subordonată atributivă

Ex. 2
Maria trăia o nădejde: să dea casa fetei sale.
să dea casa fetei sale=propoziție subordonată atributivă