| genyusHD a întrebat:

Am si eu o intrebare happy Sunt in clasa a 9-a si doamna profesoara de romana ne-a zis sa alegem intre Adam si Eva de Liviu Rebreanu, Patul lui Procus si Maitraji de Mircea Eliade si vreau sa stiu care este mai usor de citit si inteles si cam cate pagini are? multumesc Funda!

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Alege Maitreyi este o carte foarte frumoasa si scurta, iar ca sa iti fie mai usor cauta pe youtube comentariu la Maitreyi de Mircea Eliade, asculta comentariul si iti ramane multe lucruri in cap.

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Toate trei sunt romane foarte frumoase, unele dintre cele mai frumoase din literatura romana si pot fi intelese, dupa o lectura atenta, de catre un elev de clasa a IX-a.
Preferatul meu este "Maitreyi''(Mircea Eliade), insa gusturile difera.
Spor la citit si o seara faina!

| Gunoi a răspuns:

Eu nu am rămas cu nimic din Maitreyi mai știu că era cu o fată indiancă sau ceva și iubea un copac și sau un guru rolling on the floor

| Gunoi a răspuns:

Patul lui Procust e cam cu scene de amor laughing iar de Adam și Eva nu cunosc mai nimic