| doarunanonim19 a întrebat:

Buna TPU as dori sa scriu o carte cine ma poate ajunta cu toți pasi care trebuie parcurși. Unde trebuie sa scriu carte cu sa i'o dau sa o verifice? O scriu pe un caiet sau pe ce?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie scrisa la calculator intr-un program de editare text tip Microsoft Word. daca te simti mai confortabil scriind intai pe caiet, o sa o transcrii ulterior. Dupa ce o scrii si o corectezi tu bine de tot de multe ori, da-o catorva persoane care citesc mult (profesori de romana, de limbi straine, etc) si vezi ce iti spun ei. Daca ei spun ca este foarte buna, o poti trimite apoi unei edituri care o va publica daca este intr-adevar buna (atat povestea cat si scriitura). Atentie la greseli, cartea trebuie sa fie absolut perfecta din punct de vedere gramatical si ortografic.

3 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Mai intai o scrii in format electronic, cu diacritice, corect gramatical, apoi te duci la o editura. Iti va spune daca e bun sau nu si in functie de asta se va si tipari. Dar trebuie sa strangi ceva bani pentru tiparire big grin

| doarunanonim19 explică (pentru Mihaelablabla):

Nu este vorba de bani, eu am deja o poveste cred ca destul de buna. Eu vreau sa o scriu. O scriu pe un caiet si nu pot gasi pe cineva care sa o scrie electronic. Si unde gasesc editură.la librării sau unde

| Munteanu_Ovidiu_1978 a răspuns:

Poti sa o scrii si pe scoarta de copac. Buna sa fie laughing) Oricum asta e cea mai amuzanta faza de pe aici cred