| MeridaOcean a întrebat:

As vrea o lista cu cele mai frumoase romane de dragoste,dar mai clasice,gen Elevul Dima dintr-a saptea. Fara carti cu vampiri, monstrii si altele ca deja m-am saturat de ele :p funda.

6 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Invitatie la vals si O scrisoare de dragoste love struck love struck.

| roxanamaria99 a răspuns:

Pai sincer ti-as recomanda Padurea spanzuratilor de Liviu Rebreanu sau Tristan si Isolda, desi nu prea sunt romane de dragoste te va impresiona sigur acea mica secventa de dragoste big grin

| frzq1 a răspuns:

Cartea nelinistirii-pessoa, suferintele tanarului werther-goethe, insuportabila usuratate a fiintei – kundera
pdf la ultimele doua

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Panza de painajen"-Cella Serghi
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"- Camil Petrescu
"Enigma otiliei"- George Calinescu
"Maitreyi"- Mircea Eliade
In caz ca te intereseaza si romane de dragoste din literatura universala:
"Pe aripile vantului"-margaret Mitchell
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Profesorul"- Charlotte Bronte
''Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bonte
"Agnes Grey"- Anne Bronte
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Sfarsitul unei iubiri"- Graham Greene
"Qvo vadis"- Henryk Sienkiewicz
"Departe de lumea dezlantuita"- Thomas Hardy
"Robie"- William Somerset-Maugham
Lectura placuta orice ai alege!

| Constantinescu_Remus_1979 a răspuns (pentru Euletitia):

Iti pot recomanda o singura carte,una care pune in prim-plan atit dragostea,cit si urmarile nefaste ale unei iubiri duse la extrem,o fina analiza psihologica a acestui sentiment,si mai ales a ceea ce ramine dupa ce se consuma.O lectura tulburatoare,care iti arata cu brutalitate fina ca dragostea nu e vesnica si se poate atit de usor transforma intr-o ura distrugatoare,sadica si de neinteles... "Luni de fiere",de Pascal Bruckner.S-a facut si film,in regia lui Romain Polanski, "Luna amara",si este f bine realizat...dar recomand intii cartea, sunt multe pasaje de factura pur psihologica si care in film nu sunt redate, ceea ce rapeste mult din farmecul si putinta de a intelege intreaga esenta a cartii. Lectura placuta, iar dupa, vizionare placuta!winking

| Aberdeen a răspuns (pentru Konata):

Sunt superwinking si eu le-am citit.merita!