| LucaTheodor a întrebat:

As vrea sa scriu o carte asemanatoare cu GENERALA, dar diferita (nu incalc drepturile de autor). Am mari probleme si sper sa ma lamuriti. Dau funda la un raspuns care ma ajuta si voturi la celelalte raspunsuri. big grin
1. Designul copertii il fac eu in creion si apoi in pastel, si il editeaza la editura incat sa fie un desen ca intr-o banda desenata?
2. Desenele din carte le fac pe multe foi si le dau la editura, editand desenele incat sa fie asemanatoare cu unele facute la calculator?
3. Ce editura are succes in cartile pentru adolescenti? Corint Junior, Editura Arthur... care e mai cunoscuta si pot avea succes cu cartea?
4. Cum fac ca editura sa imi produca cartea si sa o vanda?
5. Costa ceva bani? Daca da, cam cat pe exemplar?
6. Daca cartea ar costa 29 ron, cam cat as primi pe fiecare exemplar cumparat?

NU E NEVOIE SA IMI RASPUNDETI LA TOATE INTREBARILE.
Am nevoie de raspuns obligatoriu la 1, 2,3,4,5... Va multumesc

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Designul copertii trebuie furnizat editurii n format digital, in formatul agreat de aceasta.
2. Desenele le faci pe o placa de desenat speciala care le transforma in imagini digitale si le convertesti apoi in formatul agreat de editura.
3. Corint Junior, Arthur, Teora, Antheea.
4. Mergi si discuti la editura cu un spalt al cartii. Daca este suficient de buna, editura o va publica.
5. daca cartea nu indeplineste cerintele editurii, atunci va trebui sa cauti o editura mai putin cunoscuta, care iti va publica cartea pe banii tai (vei plati toate costurile de editare, publicare, vanzare). In functie de carte, serviciile de editura solicitate si numarul de exemplare dorite, costa intre 3000 si 10000 de euro.
6. Asta vei negocia cu editura, daca ti-o publica pe banii lor. Probabil fiindca esti un scriitor la prima carte, maxim 10% din valoarea de vanzare. daca o scoti pe banii tai, vei primi un numar de carti, negociabil, pana la o jumatate din tiraj, sa-l vinzi tu si sa pastrezi banii.

| TheAce a răspuns:

Salut, iti scrie un autor. Felicitari pentru ca vrei sa scrii si sa publici insa mare atentie, tu incepi cu sfarsitul, concentrandu-te pe problemele de editare in loc sa te focusezi pe continut. In primul rand, trebuie sa stii ca rar se intampla ca un volum sa fie bun de la primul draft. Uneori trebuie 3-4 drafturi, alteori chiar mai mult. Apoi e important sa stii ca designul se discuta doar dupa ce un editor ti-a revizuit volumul si i-a dat ok-ul. Manuscrisul trebuie sa fie cel care sa te intereseze in mod special pana cand e totul gata. Acum, referitor la intrebarile tale. Coperta e aproape in unanimitate ceruta in Corel Draw. In niciun caz in creion. Desenele le poti face ori in Corel sau alt program ori folosind acea placa speciala de desenat digitala, nicidecum in format brut de papetarie. Editurile de tineret cele mai consacrate ar fi dupa cum urmeaza: Arthur, Edu, Cartea Copiilor, Anteea, Andreas, Gama. In functie de raspunsul lor poti afla daca esti eligibil sa publici si in ce conditii. Daca nu ai un volum considerat destul de bun pentru publicare, poti publica pe banii tai. Sumele nu-s nici pe departe asa de mari precum cele vehiculate de Brigaela (doamne, de ce vorbeste lumea in necunostinta de cauza?). Pentru un volum de 100 de pagini, color, b4 (academic), vei plati cam 12-14 Ron in medie, deci undeva la 1200 Ron pentru 100 de exemplare (apoi exista reduceri dar ma gandesc ca mai mult de 200 de volume oricum n-ai avea de ce sa publici in primul tiraj). Daca o editura te ia si te publica si cartea ar costa 29 Ron, tu ai incasa in jur de 2, 5 Ron pe exemplar (comisionul clasic bate undeva la 8% ).

| Brigaela a răspuns (pentru TheAce):

Multumesc ca mi-ai atras atentia, am pus din greseala cate un 0 in plus si n-am observat. Vroiam sa zic intre 300 si 1000 de euro, dar a iesit gresit si nu am observat.

| LucaTheodor explică:

Toate raspunsurile mi-au fost de ajutor si imi este greu sa dau funda doar la o persoana... va dau doar un vot. Pacat ca nu pot da 2 funde sad...