| Al3xutzaAly a întrebat:

As vrea sa stiu cat ar costa sa publici o carte la o editura. Tocmai am terminat de scris un roman (SF) si are in jur de 300 de pagini deci m-ar interesa sa stiu cam cat ar fi. Tin sa mentionez ca am citit foarte multe carti inainte sa ma apuc de scris. Scuze daca categoria nu e buna. Dau funda!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Publicarea unei carti se poate face in doua moduri:
-Trimiti manuscrisul la o editura sau mai multe edituri de gen. Daca le va placea si o retin spre publicare se vor ocupa de toate, in baza unui contract incheiat cu tine, nu te va costa nimic si vei obtine si o suma negociata ca drept de autor.
-O tiparesti pe cheltuiala ta, caz in care va trebui sa negociezi cu o tipografie si sa te ocupi si de comercializare. Costul il vei afla de la tipografie, nu este unul fix, este in functie de felul cum vrei sa arate cartea.

| onasis1961 a răspuns:

Trimite la mai multe edituri, dacă este interesanta si comerciala te v-or contacta pentru semnarea unui contract.Sau dacă este mai putin comercială o poţi edita pe cheltuiala proprie, mergi la o tipografie si negociezi.Multă baftă. Cred că nu ar strica să iei legatura si cu un impresar.

| Morphines a răspuns:

Eee, vrem si noi sa citim laughing Pune si tu macar un fragment, un capitolwinking Este destul de scump sa te publici de una singura. Daca nu ma insel, editura Corint nu percepe costuri de publicare, trimite manuscrisul doar la O SINGURA editura si asteapta raspunsul lor. Daca este negative, abia atunci poti trimite in alta parte. Spun asta pentru ca nu este elegant sa tremiti la toate editurile simultan manuscrisul tau, pentru ca se afla!winking

| ZvT a răspuns:

A platit un unchi acum cativa ani in jur de 3 000 de lei. Da-mi sa o citesc.

| MEIALI a răspuns:

Da-mi si mie un fragment, te rog. poti sa mi-l trimiti prin mesaj.

| JIJ a răspuns:

Eu cred ca mai intai trebuie sa te faci cunoscuta la nivel national, de exemplu ''politician'' sau ''profesor universitar'' iar apoi sa publici o carte asa daca nu esti cunoscuta nu iti va citi nimeni cartea, poate doar cei apropiat, sau daca ai noroc poate vei ajunge celebra cu aceasta carte, ce e drept trebuie sa mai scrii alte 30 de carti, sau chiar mai multe, ultima carte va fi cea mai buna, dar as vrea sa citesc si eu un picdin cartea ta, imi poti trimite macar primul capitol? trimite-mi acest prim capitol aici, dar in privat.

| Nolifenodeath a răspuns:

Incerarca la editura humanitas publica pe gratis si daca tot o publici sa imi spui cum se numeste tongue