| SunriseB a întrebat:

As vrea sa stiu ce carti frumoase puteti sa imi recomandati... caut sa fie ceva despre o poveste de dragoste, trista/fericita, nu conteaza dar sa fie o carte frumoasa! Multumesc!

11 răspunsuri:
| Neverwas a răspuns:

Tammara Webber- E Usor Sa Te Iubesc
Guillaume Muso- Fata De Hartie
Sylvia Day- Atractia
Cecelia Ahern- Cartea Viitorulu Marc Levy- Sapte Zile Pentru O Eternitate
Jennifer E Smith- Probabilitatea Statistica De A Te Indragosti La Prima Vedere( nu te lasa pacalita de nume, e un roman.)
Katja Millay- Mare Tranquillitatis( cartea asta si-a pus amprenta pe sufletele tuturor)
Katie McGarry- Destine La Limita
Cecelia Ahern- P.S. Te Iubesc
Cecelia Ahern- Prietenul Nevazut
Cecelia Ahern- Multumesc Pentru Amintiri
Jamie McGuire- Fericirea Incepe Azi
Stephanie Perkins- Anna Si Sarutul Frantuzesc
Gayle Forman- Daca As Ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talida - Ion Grecea
Eugenie Grandet - Balzac
Beatrix - Balzac
Laleaua neagra - Al. Dumas
Tess D'Urberville - Thomas Hardy
Doi ochi albastrii - Thomas Hardy
Enigma Otiliei - George Calinescu
Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Panza de paianjen - Cella Serghi
Confruntarea - Sandra Brown
Nu prea ma omor cu cititul, dar aceste carti chiar m-au fascinat! Ti le recomand din tot sufletul! Sunt de dragoste!

| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Iti recomand The Impossible/Paradisul spulberat - Un film superb, care m-a facut mult sa plang, un film despre catastrofele naturale care au pus la incercari grele o gramada de suflete.
De asemenea, un film care mi-a placut tare mult e What Dreams May Come(O iubire fara sfarsit). Ii poti vedea descrierea aici: http://www.cinemagia.ro/......farsit-41/
Vizionare placuta!

| mihaelaalol a răspuns:

Eu iti recomand:La rascruce de vanturi(Emily Bronte), Shirley 1/2(Charlotte Bronte), Nunta in Cer(Mircea Eliade), Panza de paianjen(Cella Serghi)
Funda?!

| Dilaa98 a răspuns:

Mara de Ioan Slavici
Idiotul de Destoievski
La Medeleni de Ionel Teodoreanu
Maitrey...(nu ştiu dacă am scris corect) de Mircea Eliade, nu am citit-o încă, dar am auzit că este foarte frumoasă tongue

| AjLee a răspuns:

Eu iti recomand cateva romane de dragoste care mi-au placut:
Copilul nascut joi- Sandra Brown
Draga John- Nicholas Sparks
O plimbare de neuitat- Nicholas Sparks
Ultimul cantec- Nicholas Sparks
Sper sa iti placa si tie!

| Raluka98 a răspuns:

1.Mandrie si Prejudecata de Jane Austen
E una dintre cartile mele preferate. Este povestea de dragoste tipica... intai ura si apoi, in timp, apare dragostea. O sa-ti scriu un fragment ca sa iti starnesc curiozitatea...
''... Elizabeth, căreia îi revenise repede buna dispoziţie, dorea ca domnul Darcy să-i spună motivele pentru care se în¬drăgostise de ea.
― Cum aţi început? îl întrebă. Pot să înţeleg că, înce¬putul odată făcut, aţi mers ca fermecat înainte; dar ce v-a putut stîrni, la început?
― Nu pot să stabilesc ora, sau locul, sau privirea, sau cuvintele care au pus temelia. Este prea mult de atunci. Eram în miezul lucrului înainte de a şti că mă pornisem.
― La început aţi fost ostil frumuseţii mele; cît despre maniere, purtarea mea faţă de dumneavoastră a fost întot¬deauna la marginea nepoliteţii şi nu v-am vorbit niciodată fără să nu doresc mai degrabă să vă rănesc. Fiţi sincer acum; m-aţi plăcut pentru impertinenţa mea.
― Pentru vioiciunea minţii dumneavoastră.
― Aţi putea foarte bine să-i spuneţi de-a dreptul im¬pertinenţă; a fost doar un pic mai puţin decît atît. În rea¬litate eraţi sătul de politeţe, deferenţă, de atenţii inopor¬tune. Eraţi dezgustat de femeile care vorbeau şi priveau şi cugetau mereu numai pentru a fi aprobate de dumnea¬voastră. V-am stîrnit şi interesat pentru că eram atît de deosebită de ele. Dacă nu aţi fi fost într-adevăr bun, m-aţi fi urît din cauza aceasta; dar, în ciuda ostenelii ce vă dădeaţi ca să nu se vadă, sentimentele dumneavoastră au fost totdeauna nobile şi drepte, şi în adîncul inimii îi dispreţuiaţi total pe aceia care, cu atîta asiduitate, vă adulau. Iată! V-am scutit de oboseala de a-mi spune motivele; şi, într-adevăr, dacă ţinem seama de toate, încep să cred că este perfect logic. La drept vorbind, nu ştiaţi nimic bun des¬pre mine, dar nimeni nu se gîndeşte la asta cînd se îndră¬gosteşte...''
2. Trilogia Jocurile Foamei
"Ai putea supravietui in salbaticie, de unul singur, cand toti din jurul tau fac tot ce pot ca sa nu apuci dimineata urmatoare?''
Filmul primei cartii m-a fascinat, dar cartea m-a hipnotizat, descrierea este magnifica. Eu am descarcat cele trei carti dupa net si le-am citit dupa calculator, bineinteles a fost foarte incomod, dar a meritat... happy Ti-o recomand! O sa pun un fragment
''...― Katniss, spune Peeta.
Mă aplec asupra lui şi îi îndepărtez părul din ochi.
― Îţi mulţumesc că m-ai căutat.
― Şi tu m-ai fi căutat pe mine, dacă ai fi putut, îi spun.
Îi arde fruntea. Ca şi cum medicamentul n-ar fi avut absolut nici un efect. Apoi, ca din senin, încep să mă tem c-o să moară.
― Da. Uite ce e, dacă nu reuşesc să mă-ntorc acasă…, începe el.
― Nu vorbi aşa. Nu ţi-am scos tot puroiul ăla degeaba.
― Ştiu. Dar, în caz că nu…, încearcă el să continue.
― Nu. Peeta, nu vreau nici măcar să discutăm de¬spre asta, spun, punându-i degetele pe buze ca să-l fac să tacă.
― Dar…, insistă el.
Cu o mişcare impulsivă, mă aplec şi îl sărut, înăbuşindu-i cuvintele. Gestul vine oricum prea târziu, fiindcă el are dreptate, se presupune că ne iubim nebuneşte. E prima oară când sărut un băiat şi presupun că asta ar trebui să-mi facă o anumită impresie, dar singurul lucru de care-mi dau seama e fierbinţeala nefirească a buzelor lui încinse de febră. Mă opresc şi îi strâng marginile sacului de dormit în jurul trupului.
― N-o să mori. Ţi-o interzic. E clar?
― E clar, şopteşte el...''
3. Enigma Otiliei de G. Calinescu
4. Mara de Ioan Slavici
5.Doua Orfeline de Adolph D'Ennery
6. Cei trei Muschetari de Alexander Dumas tatal
7. Invitatie la vals de Mihail Drumes
8. Jane Eyre de Charlotte Bronte
Sper sa-ti fi starnit curiozitatea, mie mi-au placut foarte mult aceste carti si de aceea ti le si recomand happy

| lexiatanasiu a răspuns:

Incearca si cartea Irinei Binder, Fluturi. Sigur iti va placea. Este cea mai buna carte pe care am citit-o anul acesta. Gasesti ambele volume la un pret foarte bun http://www.librex.ro/fluturi-irina-binder

| madb a răspuns:

Invitatie la vals de Mihail Drumes, e asa frumoasa si captivanta....nu-ti dau mai multe detaliitongue. Atentat de Amelie Nothomb, are un final neasteptat! Apa pentru elefanti de Sara Grueng (mult mai buna decat filmul), Cei frumosi si blestemati de F. Scott Fitzgerald (app Fitzgerald tot apare prin filme cu/despre adolescenti cand au ei vreo ora de romana si-i intreaba profu sexy...ati citit Marele Gatsbylaughing, sau cea vrut sa zica Fitzgerald nu stiu undehee hee, oricum e un autor american destul de popular in scolile din America, un fel de Liviu Rebreanu de-al nostru). Astea sunt primele care-mi vin in mintetongue. Iti mai scriu daca-mi mai amintesc si altele?

| Ellie01 a răspuns:

Eu iti recomand, daca nu ai citit deja, Lorelei de Ionel Teodoreanu, care mi se pare una dintre cele mai frumoase povesti de dragoste, pentru ca e "altfel".