| Hohenheim a întrebat:

as vreea sa citesc despre mitologia Greaca.
Poate cineva sa-mi recomande niste carti?
Mersi. happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt multe carti despre mitologia greaca, iti recomand cateva:
-Guus Houtzager - Mitologia greaca. Enciclopedie completa;
-Alexandru Mitru - Legendele Olimpului (2 volume);
-Victor Kernbach - Dicționarul de mitologie generală;
-N.A.Kun - Legendele si miturile Greciei Antice.

| Hohenheim explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de raspuns, dar singura care m-ar interesa este ultima, N.A.Kun - Legendele si miturile Greciei Antice, pentru ca este scrisa in 1964.
Nu caut o carte scrisa recent, caut ceva

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca vrei o lectura usoara, incearca:
"Zeii din Legendele Olimpului" si "Eroii din Legendele Olimpului" - Ed. Prietenii cartii; colectia Labirint.

| corolav a răspuns:

Tot ce ți-a recomandat ioandelasal este de cea mai bună calitate și este foarte recomandabil a fi citite.
Dar apogeul lecturilor despre mitologia greacă sînt cele două capodopere ale literaturii universale „Iliada" și „Odiseea ". Ori sub forma lor în versuri, în celebrele traduceri ale lui George Murnu, ori poate în prelucrările lor în proză realizate( traducerile) de către Eugen Lovinescu.

| foxsilver a răspuns:

"Legendele Olimpului"-Alexandru Mitru

| Soniix a răspuns:

Iliada, Odisea, Eneida.winking

| Takamine a răspuns:

Salut! Am cautat pe google si am gasit un site ce contine mai multe carti, este si o enciclopedie completa acolo http://www.librarie.net/cautare-carti-rezultate.php?t=Mitologia+greaca