| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Cam cate pagini are romanul "Baltagul" de Mihail Sadoveanu? Eu am descarcat cartea de pe net, deoarece am nevoie sa fac niste eseuri si are cam 53 de pagini, insa cartea fizica de pe Libris are vreo 200. Stiu ca depinde si de cum este scris textul, insa mi se pare o diferenta prea mare.

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Am o versiune de baltagul veche format mic și cred ca are vreo 150 pagini.

| RobertMoon a răspuns:

Pai ăla de 53 de pagini este într-un anumit format, probabil A4 sau A5, iar pe libris este în formatul standard al cărților. Am Baltagul la îndemână în bibliotecă, are 179 pagini, editura ASA, 2020. Pe libris vad că scrie 210 pagini, dar este o greșeală. E cartea cu chipul Victoriei Lipan pe copertă.

| Nimeni91 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc mult!
Eu am mai citit cartea acum vreo doi ani, insa nu imi amintesc toate detaliile necesare pentru eseu. Atunci, stiu ca aveam o carte de la biblioteca.
Multumesc, din nou. Imi era teama sa nu fie vreo povestire a cartii.

| RobertMoon a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu plăcere, dar numărul paginilor cărții nu are importanță atunci când scrii un eseu, așa că cel mai bine e sa nu menționezi asta.

| Nimeni91 explică (pentru RobertMoon):

Nu, nu mentionez in eseu numarul paginilor. Dar imi era sa nu fie vreun rezumat care sa nu contina toate informatiile.
Multumesc!

| Fabianaa a răspuns:

Este diferit formatul pdf cu o carte fizica. Cum ai spus și tu, depinde mult de mărimea scrisului. Cartea propriu zisa are în jur de 150 de pagini.