| AnonimusGate a întrebat:

Care este programa de bac pentru 2017? lista de opere la Romana, am citit Padurea spanzuratilor, Enigma Otiliei, alexandru lapusneanu si ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi. Funda

Răspuns Câştigător
| Phantelul a răspuns:

Salut, am dat si eu examenul de bacalaureat anul acesta si iti pot spune exact ce trebuie sa inveti :
Incepem cu proza : -basmul cult : Povestea lui Harap-Alb".
-nuvela : "Alexandru Lapusneanu" sau "Moara cu noroc" ( care ti-o recomand este foarte usoara )
-romane interbelice : "Ion" sau Padurea spanzuratilor e ok, ultima noapte, si Enigma Otiliei.
-romanul postbelic : "Morometii"
-dramaturgie : O scrisoare pierduta
Poezie : Luceafarul neaparat, Plumb neaparat, deoarece este singurul simbolist, Aci sosi de vremuri neaparat, deoarece este singurul traditionalism si la modernism ai de ales din 3 autori, ideea e sa ii stii pe toti 3 daca nu iti alegi unu, ti-l recomanda pe Blaga, deoarece este cel mai usor cu "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii ", mai sunt Tudor Arghezi cu "Testament" si Ion Barbu cu " Joc secund ".
Neomodernism ( neaparat ) : "Leoaica tanara, iubirea " De N. Stanescu si daca esti la uman invata si drama "Iona" de Marin Preada.
Cam acestea sunt un mic sfat axeaza-te mai mult pe poezie, deoarece proza s-a dat in 2015 si anul acesta, ar ramane poezie si comedia lui Caragiale.
Scuze ca nu am scris prea sintetizat sper ca te-am ajutat si bafta.
Neomodernism

| Phantelul a răspuns (pentru Phantelul):

Am vazut cateva mici greseli sper sa nu te incurce m-am grabit sa scriu.

| CPAElites a răspuns (pentru Phantelul):

Comedia s-a dat in sesiunea speciala din anul 2015.
Apropo, acestea sunt la profilul real?

| Phantelul a răspuns (pentru CPAElites):

Da, acestea sunt

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Profesorii trebuie sa va puna la dispozitie programa. Daca nu au facut-o pana acum inseamna ca nu e stabilita.

| Katyy19 a răspuns:

Buna eu am dat bacul nu acum mult timp si pot spune ca a fost de mare ajutor un site. fata de celelalte site-uri acesta are niste eseuri foarte frumos structurate si sunt scrise mai bine. daca vrei sa arunci o privire asta este site-ul www.subiectebacalaureat.ro Bafta la examen!