| ErrChan a întrebat:

Ce carti gen fantasy imi recomandati?
Pana acum am citit: Oksa Pollock(toate 3 volumele), Tara Ducan, Cartea Pierduta a vrajitoarelor, percy jackson marea monstrilor si hotul fulgerului, taramul din mirrorscape(parca asa se numea), padurea umbrelor etc.
Imi place sa citesc despre vrajitoare, cu magie sa fie, lupi, etc. Dar nu vampiri!

Răspuns Câştigător
| Reiko a răspuns:

Cartea Timpului- Guillaume Prevost
Descriere: "Samuel Faulkner este un baiat de 14 caruia i-a murit mama, iar tatal lui lipseste de doisprezece zile, a lipsit chiar si de ziua lui. Tatal sau, Allan Faulkner a mai lipsit si cand cauta niste carti pentru libraria lui, dar niciodata nu a stat asa mult, astfel ca Sam s-a dus la librarie pentru a afla mai multe in legatura cu disparitia acestuia. El gaseste acolo o piatra sculptata si o moneda cu o gaura. Le indreapta spre soare si deodata simte o caldura puternica si apoi lesina. Samuel se trezeste pe o insula. Niste oameni imbracati preistoric vin la Sam si il intreba cine este si de unde vine."

Misterioasa Societate Benedict -Trenton Lee Stewart
Descriere: "Esti un copil talentat care cauta oportunitati deosebite?"

Cand acest anunt neobisnuit apare in ziar, zeci de copii se inscriu pentru a da o serie de teste ciudate, adevarate incercari pentru mintea lor. (Si tu, draga cititorule, poti sa-ti pui mintea la incercare alaturi de ei.) Dar in final doar patru copii foarte deosebiti vor reusi. Sarcina lor: sa porneasca intr-o misiune secreta pe care doar cei mai inteligenti si ingeniosi copii o pot duce la bun sfarsit. Pentru aceasta ei vor trebui sa mearga ca spioni la Colegiul Academic pentru copiii cu Rezultate Deosebite, unde singura regula e ca nu exista nicio regula.
Cand eroii nostri se confrunta cu incercari fizice si mintale care le depasesc pana si cele mai fantastice inchipuiri, singura cale de izbanda este sa se ajute unul pe altul. Vor reusi ei oare sa treaca cel mai important test din viata lor?

BINE AI VENIT IN MISTERIOASA SOCIETATE BENEDICT!

Dupa alte cateva pagini de intrebari, la care Reynie era sigur ca raspunsese corect, ajunse la ultima intrebare a testului: "Esti curajos?" Doar citind aceste cuvinte si Reynie simti cum inima ii bate mai tare. Era el oare curajos? Nu i se ceruse niciodata sa-si arate curajul, asa ca de unde putea sti? Miss Perumal ar spune ca era, ar aminti ce vesel incerca el sa fie, in ciuda faptului ca se simtea atat de singur, cu cata rabdare accepta sicanele celorlalti copii si cum intotdeauna era gata pentru o noua provocare. Dar aceste lucruri aratau doar ca era bun la suflet si prietenos, politicos si adeseori plictisit. Dovedeau lucrurile astea ca era curajos? Nu era convins. In cele din urma, renunta sa se mai gandeasca si scrise doar: "Sper ca da."

Secretul Muzeului - Henry Chancellor
Descriere: "BINE AŢI VENIT LA MUZEUL SCATTERHORN!

Dar nu fiţi prea entuziasmaţi – este un loc rece şi murdar, înţesat cu animale împăiate jerpelite şi ponosite. Niciun vizitator nu se mai aventurează înăuntru, zilele muzeului sunt deja numărate.
Dar când Tom este trimis să locuiască acolo, el descoperă că muzeul conţine mult mai mult decât arată! Or fi animalele roase de molii şi vechi – dar ascund un secret incredibil. Iar când descoperă că se poate întoarce în timp, la momentul când au fost ele prinse, cu o sută de ani în urmă, Tom se încumetă într-o călătorie plină de grozăvii inimaginabile…"

Pecetea Runelor- Joanne Harris
Descriere: "O poveste extraordinara ce se desfasoara in lumea zeilor scandinavi.
La cinci sute de ani dupa Sfarsitul Lumii, goblinii au aparut iarasi in pivnita...
Ei o numesc semnul ruinei...
Maddy Smith - nascuta cu forma ruginie a unei rune in palma - a fost intotdeauna ca o straina in satul ei. Pentru ca oamenii din Malbry cred ca un semn al runei este un simbol al vechilor zei, un insemn al magiei. Iar aceasta, dupa cum stie toata lumea, duce direct spre Haos. Periculos!
Dar lui Maddy ii place sa puna magia la treaba, chiar daca doar pentru a controla niste goblini sacaitori. Si, de fiecare data cand cel mai bun prieten al ei - un strain bun de nimic pe nume Un-Ochi - venea in vizita, o invata din ce in ce mai multe despre stravechile lucruri: despre zei si vraji, despre rune si inselaciuni.
Acum Un-Ochi a venit din nou si vrea ca fata sa deschida Dealul Calului Rosu si sa coboare in Lumea de Dedesubt, ca sa recupereze un obiect al vechilor zei.
Altfel, se pare c-ar veni Sfarsitul Tuturor Lucrurilor. Din nou...
O escapada grandioasa in inima stravechilor povesti scandinave: salbatica, periculoasa, inventiva si minunat de plina de imaginatie."

Alchimistul {Secretul nemuritorului Nicholas Flamel} - Michael Scott
Descriere: "Cand vrajitorul John Dee fura Codexul, vechea Carte a Profetului Avraam, de la alchimistul Nicholas Flamel, doi frati gemeni se trezesc prinsi fara voia lor in aceasta poveste. Sophie si Josh Newman afla ca venirea lor pe lume a fost profetita in Codex si ca unul din ei are puterea de a distruge lumea, iar celalalt, de a o salva. Nimeni nu stie insa cum sunt impartite rolurile si, cu atat mai putin, care va fi deznodamantul..."

Circul Noptii - Erin Morgenstern
Descriere: "Circul soseşte fără veste. Fără înştiinţări, fără afişe lipite pe stâlpi sau panouri. E pur şi simplu acolo unde ieri nu era nimic.
Sub cupola corturilor nocturne, în dungi albe şi negre, te aşteaptă însă o experienţă cu totul unică, o sărbătoare a simţurilor – poţi să te pierzi într-un labirint de nori, să rătăceşti prin meandrele unei grădini luxuriante construite din gheaţă, să priveşti uimit la contorsionista tatuată care se strecoară într-o minusculă cutie de sticlă şi să te îmbeţi cu miresmele de caramel şi scorţişoară ce adie ameţitor prin aer.
Bine aţi venit în Le Cirque des Rêves! Însă, în spatele norilor de fum şi al oglinzilor, se derulează o competiţie crâncenă – un duel între doi tineri magicieni, Celia şi Marco – an trenaţi încă din copilărie să concureze într-un „joc" implacabil de către maeştrii lor misterioşi. Necunoscută celor doi, aceasta este însă o confruntare din care doar unul dintre ei va reuşi să iasă învingător, iar circul este scena pe care se desfăşoară o bătălie cumplită a imaginaţiei şi voinţei.
Dar când o dragoste profundă, pasionată şi magică se înfiripă între cei doi protagonişti, bătrânii lor maeştri trebuie să intervină, iar consecinţele vor fi periculoase pentru toţi cei implicaţi."

Instrumente mortale- Cassandra Clare
Descriere: "Clary Fray, o fată de cincisprezece ani, are darul Vederii... un dar pe care ceilalţi oameni nu-l au. Ea vede vampiri, vârcolaci, zâne, demoni şi alte creaturi care populează Lumea din Umbră.
În Oraşul Oaselor, cartea întâi din seria Instrumente mortale, mama lui Clary, Jocelyn, dispare şi ea însăşi e atacata de un demon – un ravener înspăimântător. Astfel, tânăra ajunge să-i cunoască pe vânătorii de umbre, războinici a căror misiune este să-i apere pe oameni de demoni şi să-i controleze pe vampiri şi vârcolaci.
De asemenea, Clary îl întâlneşte pe Jace, un tânăr fermecător, şi, împreună cu el, încearcă să dezlege nenumaratele taine ale Lumii din Umbra. Cine a răpit-o pe Jocelyn? Unde se află Pocalul Mortal şi ce puteri are acesta? Cine l-a transformat pe Simon, cel mai bun prieten al lui Clary, în şobolan şi cum poate fi desfăcută vraja? Cum a reuşit Clary să dobândească dintr-odată Vederea? De ce sunt demonii interesaţi de o mundană oarecare?
Nu în ultimul rând, Clary încearcă să-şi înţeleagă propriile sentimente – în ce relaţie se află ea de fapt cu Jace şi Simon?"

Scoala Fricosilor- Gitty Daneshvari
Descriere: "
Lui Madeleine îi este frică de gândaci şi de păianjeni, Theodore este îngrozit că toată lumea va muri, Lulu urăşte spaţiile închise, iar lui Garrison îi este frică de apa adâncă, deşi locuieşte în Miami. Cei patru copii de doisprezece ani vor trebui să îşi învingă fobiile într-o şcoală neobişnuită şi exclusivistă, situată pe un deal din Farmington, Massachusetts. O fostă regină a frumuseţii, doamna Wellington, va fi profesoara care va încerca să-i dezveţe de proastele obiceiuri prin nişte metode ciudate. Deşi nu au teme sau examene, ei nu se vor distra deloc în această vară şi chiar vor încerca să evadeze!"

Scoala ticalosilor- Stephenie S. Sanders
Descriere: "Rune, Jez si Lup Jr. urmeaza cursurile Scolii Ticalosilor, unde li s-au pregatit niste probe de absolvire cu totul cumplite si complicate. Problema e ca, pentru a reusi, cei trei trebuie sa fie de partea raului, iar ei se comporta mai eroic ca niciodata..." informatii de pe coperta-"COMPLOTUL : Trebuie sa indeplinesti urmatoarele sarcini in decurs de o saptamana, adica sapte zile, dupa noaptea lunii pline a echinoctiului de toamna. De vei esua chiar si in indeplinirea unei singure sarcini dintre acestea, vei fi imediat exilat din Scoala Directorului Dreadthorn pentru Ticalosi Rebeli. De vei reusi, vei atinge pragul Diabolic
1. Rapeste o printesa
2. Fura un bebelus
3. Gaseste un acolit
4. Rastoarna un regat
Poti alege doi Conspiratori care sa te ajute la Complot"

Toate cartile sunt grozave si ti le recomand cu placere happy

Spor la citit~

5 răspunsuri:
| printesa00 a răspuns:

Inferno Despre teroare si supranatural 34, 90 de lei, dansul dragonilor(3 vol) 108, 90 de lei, blestemul lupilor vol 2

| Badgirl117 a răspuns:

Dragul meu cititor cartilor de gen Fantasy, apreciez ca ai citit percy jackson marea monstrilor si hotul fulgerului, sunt carti incitante si recunosc ca si pe mine mau impresionat si asta inainte de vederea filmului, deci pe acest site:
http://www.librarie.net/autor/57905/rick-riordan
Vei avea ocazia sa cunosti o intreaga serie sau mai bine zis un arsenal de romane precum cele mentionate de mine create de acelasi autor Rick Riordan. Sper ca o sa iti placa si nu numai:
http://www.librarie.net/autor/63853/anne-plichota

http://www.librarie.net/categorie/898/carti/fantasy

http://www.librarie.net/categorie/898/carti/fantasy/pg2

http://www.librarie.net/categorie/898/carti/fantasy/pg3

http://www.librarie.net/categorie/898/carti/fantasy/pg4

http://www.librarie.net/categorie/898/carti/fantasy/pg5

http://www.librarie.net/categorie/898/carti/fantasy/pg6

http://www.librarie.net/categorie/898/carti/fantasy/pg7
Spor la citit!

| RockOrNothin a răspuns:

Fablehaven :3
Charlie Bone și școala de magie
Vraciul ( parcă 8 volume. Nu mai știu X) )
Harry Potter laughing

| cartofiorce a răspuns:

Blestemul din Swoon e faină. că tot îți plac cele cu magie și din astea, Harry Potter ai citit? sunt super cărțile. :3

| ErrChan explică (pentru cartofiorce):

Nu am citit Harry Potter, dar nu prea imi place.