| AlexAL275 a întrebat:

Ce cărți i-ați recomanda unui adolescent?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Functie de varstă, cartile de scoală.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ce vârstă?

| Cameliapantiru a răspuns:

Eu la 16 ani eram fascinată de cărțile lui Eliade. Ți le recomand și ție cu drag.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand "Elevul Dima dintr-a saptea" - Mihail Drumes

Mai apoi, ar fi foarte bine pentru tine sa citesti cateva dintre titlurile astea:
"Mizerabilii" - Victor Hugo
"Comedia Umana" - Balzac
"Divina Comedie" - Alighieri
"Rosu si Negru" - Stendhal
"Don Quijote..." - Cervantes
"Dragostea in Vremea Holerei" - Gabriel Garcia Marquez
"Crima si Pedeapsa" - Dostoievski
"Elogiul nebuniei" - Erasmus din Rotterdam
"Ciocoii vechi si noi" - Nicolae Filimon

De asemenea, operele din liceu, in special "Ultima Noapte de Dragoste, Intaia Noapte de Razboi" si "Enigma Otiliei" sunt absolut fabuloase, neaparat sa le citesti si alea.

Daca mai vrei si altele, spune-mi.

| comyne a răspuns:

Carti de toate felurile
si depinde daca e fata sau baiat

recomand goodreads-o aplicatie unde e imposibil sa nu gasesti titlurile unor carti pe care sa le citesti

| AlexAL275 explică (pentru comyne):

Am deja cont.

| Erik55 a răspuns:

Trilogia "Jocurile Foamei"
Sunt 3 dintre cele mai interesante si captivante carti pe care le-am citit.
ai aici un scurt rezumat al primei carti: https://blogulresponsabil.wordpress.com/......ger-games/
In opinia mea este doar pentru adolescenti...: ))