| Andreyya a întrebat:

Ce cărți trebuie citite in anii de liceu obligatoriu? In amănunte va rog frumos. Profil real.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ion, enigma otiliei, Baltagul, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Moara cu noroc, povestea lui Harap Alb, O scrisoare pierduta.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Te sfătuiesc sa cunosti doar rezumatul cărtilor care au tema de bac, deoarece astea sunt importante.In rest, daca tu cunosti rezumatul acestora, poti crea si eseurile ce se cer la partea a 3 a la bac.Partea cu "obligatoriu"este estetic si in niciun caz nu te obligă să le citesti.Meriti"a doua sansa"

| untaken a răspuns:

Fiecare profesor are propria programa de lectura obligatorie, asa ca asteapta si o sa afli de la scoala.

| doctorAnswer a răspuns:

Cel mai probabil te referi la cele pentru bacalaureat.
O să-ți las o listă cu proza:
1. Alexandru Lăpușneanu de Costache Negruzzi
2. Moara cu noroc sau Mara (depinde de profesor) de Ioan Slavici
3. O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale
4. Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă
5. Hanul Ancuței de Mihail Sadoveanu
6. Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu
7. Ion de Liviu Rebreanu
8. Enigma Otiliei de George Călinescu
9. Moromeții de Marin Preda
10.** Maitrey de Mircea Eliade
11. Baltagul de Mihail Sadoveanu

| teamleader a răspuns:

Lecturi suplimentare pentru clasele IX-XII
Clasa a IX-a
Literatura română
Alecsandri, Vasile –Chiriţa în provincie, Poezii
Alexandrescu, Grigore - Poezii.Proză (Satiră Duhului meu )
Bălcescu, Nicolae –Românii supt Mihai Voievod Viteazul
Bolintineanu, Dimitrie – Poezii
Budai-Deleanu, Ion –Ţiganiada
Cantemir, Dimitrie –Descrierea Moldovei, Istoria ieroglifică
Caragiale, I.L. – O scrisoare pierdută, Momente şi schiţe
Delavrancea, Barbu Şt. – Apus de soare
Eminescu, Mihai – Poezii
Filimon, Nicolae – Ciocoii vechi şi noi
Ghica, Ion – Din vremea lui Caragea. Şcoala acum 50 de ani
Haşdeu, B.P.- Răzvan şi Vidra
Negruzzi, Costache – Scrisoarea a II. Scrisoarea IV
Odobescu, Alexandru – Pseudo-kinegeticos
Pann, Anton – Povestea vorbi
Rădulescu, Ion Heliade – Scrieri alese
Russo, Alecu – Cântarea României
Zamfirescu, Duiliu – Viaţa la ţară

Literatura universală
Homer –Iliada
Horaţiu – Satire
Ibsen, Henrik – Stâlpii societăţii
Keats, John – Odă la o urna grecească
Fontaine, Jean de – Fabule
Moliere – Avarul
Shakespeare, William – Regele Lear, Romeo şi Julieta
Tolstoi, Lev – Război şi pace
Clasa a X a
Literatura română
Anghel, Dimitrie – Poezii şi proză
Bacovia, George – Poezii
Caragiale I.L. – O noapte furtunoasă
O scrisoare pierdută
Coşbuc, George – Poezii
Creangă, Ion – Amintiri din copilărie
Delavrancea, Barbu Şt. – Apus de soare, Sultănica, Trubadurul
Eminescu, Mihai – Geniu Pustiu
Goga, Octavian – Dăscăliţa, Oltul, Plugarii
Hogaş, Calistrat – Pe drumuri de munte
Macedonski, Alexandru – Versuri
Minulescu, Ion – Versuri
Slavici, Ioan – Mara, Moara cu noroc
Vlahuţă, Alexandru – Din prag. Lui Eminescu, Unde ne sunt visătorii
Literatura universală
Balzac, Honore de – Moş Goriot
Cervantes – Don Quijote
Dumas, Alexandre – Cei trei muşchetari
Eschil – Prometeu încătuşat
Gogol, N.V. – Revizorul
Hugo, Victor – Mizerabilii
Ibsen, Henrik – Teatru
Fontaine, Jean de – Fabule
Lermontov, M. – Demonul
Moliere – Opere
Racine – Teatru
Scott, Walter –Ivanhoe
Shakespeare, William – Hamlet, Regele Lear
Tolstoi, L.N. – Război şi pace

Clasa a-XI-a
Literatura română
Argheyi, Tudor - Cuvinte potrivite, Flori de mucegai, Testament
Bacovia, George – Plumb, Scântei galbene
Barbu, Ion – Joc secund, Uvedenrode
Blaga, Lucian - Hronicul şi cântecul vârstelor, Meşterul Manole
Caragiale, Mateiu – Craii de curtea veche
Călinescu, George – Bietul Ioanide, Cartea nunţii, Enigma Otiliei
Eminescu, Mihai – Fragmentarium, Proză literară
Papadat-Bengescu, Hortensia – Concert din muzică de Bach, Drumul ascuns, Fecioarele despletite
Petrescu, Camil – Patul lui Procust, Rapid Constantinopol, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de războ, Un om între oameni
Rebreanu, Liviu – Ciuleandra, Ion, Pădurea spânzuraţilor, Proştii, Răscoala
Sadoveanu, Mihail – Fraţii Jderi

Clasa a- XII- a
Literatura română interbelică
Călinescu, George – Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Estetica basmului, Opera lui Mihai Eminescu, Universul poeziei
Cioran, Emil – Amurgul gândurilor, Eseuri, Pe culmile disperării, Revelaţiile durerii
Eliade, Mircea – Aspecte ale mitului, Drumul spre centru, Eseuri, La ţigănci, Maitrey
Lovinescu, Eugen – Istoria civilizaţiei române moderne, Texte critice
Noica, Constantin – Creaţie şi frumos în rostirea românească, Eminescu sau gânduri despre omul deplin al culturii româneşti, Eseuri de duminică, Întroducere în miracolul eminescian
Ralea, Mihai – Prelegeri de estetică
Vianu, Tudor – Arta prozatorilor români, Despre stil şi arta literară, Estetica, Scriitori români din sec XX
Zarifopol, Paul – Eseuri, Pagini de artă literară,Pagini de critică

Literatura română după al doilea război mondial
Alexandru, Ioan – Imnele iubirii
Bănulescu, Ştefan – Iarna bărbaţilor
Barbu, Eugen – Facerea lumii,Groapa, Principele
Blandiana, Ana – A treia taină,Cele patru anotimpuri
Bogza, Geo – Basarabia, Ţara de pământ,Cartea Oltului
Caraion, Ion – Poeme
Doinaş, Ştefan Augustin – Alfabet poetic, Foamea de unu, Omul cu compasul
Druţă, Ion – Clopotniţa, Povestea bunătăţii noastre
Everac, Paul – Teatru ( A cincea lebădp, Parabole dramatice )
Lovinescu, Horia – Moartea unui artist
Neagu, Fănuş – Frumoşii nebuni ai marilor oraşe, În văpaia lunii, Îngerul a strigat
Popescu, D.R. – Căruţa cu mere, Vânătoarea regală
Preda, Marin – Cel mai iubit dintre pământeni,Moromeţii,Risipitorii
Sorescu, Marin – Iona,La lilieci (poeme)
Stănescu, Nichita – Argotice, Necuvintele, Starea poeziei
Titel, Sorin – Clipa cea repede
Literatura universală
Bulgakov, Mihail – Maestrul şi Margareta
Camus – Ciuma
Cehov – Livada cu vişini
Dostoievski, - Crimă şi pedeapsă
Eco, Umberto – Numele trandafirului
Faulkner, W. – Cătunul liniştit
Golding, W – Împăratul muştelor
Hemingway, - Bătrânul şi marea, Pentru cine bat clopotele
Kafka - Castelul, Procesul
Tolstoi, L.N. – Anna Kareninna, Război şi pace