| Panda13 a întrebat:

cei din Oradea, ati fost vreodata la anticariat? Daca da, iti propun ei un pret sau cum? Am 115 carti si as vrea sa le duc la anticariat cati bani credeti ca as lua pe ele? happy

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Bani, destui.
Cu leii ar putea fi mai greu.
Nu ştiu cum dracu' au brodit-o românii ăştia că multe din monedele pe care le-am avut mai însemnau şi altceva.
băncuţa, paraua, polul, talerul, grosul, chiorul, florinul, galbenul, coroana, banul şi leul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde de carti, editura, daca sunt vechi, editii princeps, adica prima aparitie.Pe o carte obisnuita, in Bucuresti nu iei mai mult de 20 de bani. Daca dai pe internet, poate gasesti vreun colectionar. Poti sa ceri, tot pe internet titlurile pe care le ai si ti se va zice cat ti-ar cere, cineva care le are, apoi vinzi si tu la un pret asemanator. Eu zic cum se face in Buc. In Oradea chiar nu stiu, dar poate te ajuta.Fa o lista, poate ma intereseaza pe mine.Autori.