| alexandramara a întrebat:

Cine a citit nuvele de Mircea Eliade? Cum vi s-au parut? Pentru mine sunt ca niste enigme mai ales finalul

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Pentru ca murise. Omul a murit in tranvai, cand simtea caldura aia, si apoi s-au intamplat lucruri care sa-l faca sa accepte noua lui stare, dar el nu reusea. De-aia Helga, marea lui iubire, ii spune la sfarsit... ma rog, ce ii spune. Citeste iar nuvela, in cheia asta, si cred ca o sa intelegi. Buna seara.

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Buna Alexandra. Pai sa vedem. La Tiganci, care-i enigma?

| alexandramara explică (pentru minrest):

Buna! Enigma este ca nu am inteles ce s-a intamplat cu personajul principal, de ce nimeni nu il recunostea, cum el nu a stiut ca au trecut multi ani-daca ai putea tu sa imi spuihappy

| minrest a răspuns (pentru alexandramara):

Pentru ca murise. Omul a murit in tranvai, cand simtea caldura aia, si apoi s-au intamplat lucruri care sa-l faca sa accepte noua lui stare, dar el nu reusea. De-aia Helga, marea lui iubire, ii spune la sfarsit... ma rog, ce ii spune. Citeste iar nuvela, in cheia asta, si cred ca o sa intelegi. Buna seara.

| minrest a răspuns:

Bun. Alta nuvela? Strada Mantuleasa poate? Sau alt autor?

| alexandramara explică (pentru minrest):

Alt autor si daca vrei ti-as recomanda una :Mantaua de N.V. Gogol

| minrest a răspuns:

Buna seara. Care e problema cu Mantaua lui Gogol? Adica enigma. Multumesc pentru funda.

| alexandramara explică (pentru minrest):

Buna seara! In aceasta nuvela nu este vreo enigma ci doar ti-am recomandat-o.N-ai pentru ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit "La tiganci". Mi s-a parut o tampenie, fara niciun sens, fara nimic.

| OvidiuFlorin a răspuns:

Finalu e cull laughing