| Tonea_Danut_2000 a întrebat:

Daca in evaluare națională mi se cere să menționez două trăsături ale genului liric sau epic ce ar trebui sa scriu că sa îmi fie cat mai ușor? Dau funda

Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna!
Trasaturile genului liric- prezenta figurilor de stil, imaginilor artistice. Autorul isi exprima sentimentele si gandurile prin intermediul eului liric
genul epic- modul de expunere predominant este naratiune impletita cu dialogul/descrierea. Autorul isi exprima in mod indirect gandurile si sentimentele prin intermediul personajelor. Raspuns castigator? big grin

2 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Voua la scoala nu va preda nimic? Nu va da o structura pe care sa o respectati? Nu avem de unde sa stim ce ti se pare tie,, mai usor''...Eu stiu doar ca la limba romana este,, mai greu''.Ti-a dat Botezan Daniel trasaturile, invata-le pe toate, si gata.Mai sunt cateva pe langa alea precizate.E chiar asa de greu sa deschizi o carte de gramatica?

| user123654 a răspuns:

Ce înseamnă „mai ușor"? Nu știu ce nu înțelegeți voi, generația din ziua de azi... Pur și simplu menționezi două trăsături ale genului epic/liric. Unde e nelămurirea?