| HappyMeg a întrebat:

Buna TPU.

De curand mi-am cumparat o carte Inima de Cerneala de Cornelia Funke. Este superba si pur si simplu m-am indragostit de ea. Am aflat ca e de fapt o trilogie sub acelasi nume.Eu vreau si celelalte doua carti dupa ce o termin pe asta.Nu vreau ca Aventura sa se sfarseasca aici :'(.M-am interest si se pare ca celelalte doua carti se numesc Inkspell si Inkdeath(am gasit doar in engleza denumirile). Vreau sa stiu cate ceva despre ele:

1 Inkdeath:despre ce e vorba?, Care este traducerea in romana? si Se gaseste in magazinele din Romania?
2.Inkspell:despre ce e vorba?, Care este traducerea in romana? si Se poate gasi in magaziele din Romania?

Funda si un multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Aeri a răspuns:

Uite despre Inkspell
http://www.e-oferta.ro/detalii-produs/inkspell-carte-straina.html

Și despre Inkdeath
http://www.e-oferta.ro/detalii-produs/inkdeath-carte-straina.html

Văd că linkul pe care îl dau ei nu duce către carte, probabil nu e apărută în România, dar mai jos ai descrierile pentru fiecare.

| HappyMeg explică (pentru Aeri):

Multumesc mult! Din cate vad eu se poate cumpara cartea dar nu cred ca e in romana. Oricum mersi mult.

| Aeri a răspuns (pentru HappyMeg):

Cu placere happy

| HappyMeg explică (pentru Aeri):

Dar vrei sa imi spui cum se traduc numele te rog happy?

| Aeri a răspuns (pentru HappyMeg):

Dacă ar fi să ne luăm așa, s-ar traduce Vrajă de cerneală (Inkspell) și Moarte de cerneală (Indeath), dar depinde acum, dacă este sau va fi publicată, ce denumire aleg editorii să îi pună pentru a fi mai atractivă presupun.

| HappyMeg explică (pentru Aeri):

Multumesc foarte foarte mult happy!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi zici si mie despre ce e vorba te rog in Inima de cerneala?

| M3K4N0ID a răspuns:

Doarte bine ca iti place sa citesti!

| HappyMeg explică (pentru M3K4N0ID):

Daca ai de gand sa raspunzi la intrebare fa-o!

| emanuela2005 a răspuns:

A doua se numeste Sange de Cerneala de fapt, iar a treia Moarte de Cerneala. In a doua se vorbeste despre cum Meggie e trasa si ea in carte. O am si eu. De cealalta nu stiu, ca inca nu am citit-o. Si mie imi place Inima de Cerneala foarte mult, si e bine ca face parte dintr-o trilogie.

| Diana_Didi_1997_JVWt a răspuns:

A doua carte se numeste Sange de Cerneala.

| Barbu_Andra_Iuliana_1995 a răspuns:

1.A doua carte e de fapt Inkspell si cartea in romana se cheama sange de cerneala
2. Ultima carte se numeste moarte de cerneala dar nu a aparut inca.
Eu le am doar pe primele doua.
SE GASESC SI IN ROMANIA.