| andrabateman887 a întrebat:

Bună, TPU! Îmi poate da cineva o părere sinceră la o poezie?

20 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Inlocuieste "ale mele sentimente" cu alta formulare, eventual mai ampla, nu e nici o problema daca creste masura versului.

Alte exprimari "nefericite":
--ale mele sentimente

--ma mahnesc ca si o ploaie (macar foloseste "precum", insa din nou, eu as lungi versul, adaugand alte epitete, comparatii, etc)

--simpla simplitate

Probabil o sa te superi, dar Jack ar dreptate, per total chiar suna a balada ieftina, dupa prima strofa.
Daca o despicam, contine si niste metafore foarte reusite, epitete ok, comparatii peste medie, fata de ce am mai vazut la generatia "tanara".
In general e un punct bun de plecare.
Daca ai vrea sa o modelezi si sa nu te mai cramponezi in rima imperecheata, ar putea iesi ceva "wow".

Rima imperecheata + versuri scurte + exprimari de genul celor 3 de mai sus = balada populara

| andrabateman887 explică (pentru NLS):

De fapt, nu e chiar baladă. Deși mă critic singură, are mai mult trăsături de doină.
Balada populară are personaje cu caractere opuse (protagonist-antagonist), elemente dramatice și acțiune.

| NLS a răspuns (pentru andrabateman887):

Stiu ce spui, si ai dreptate, dar ca si CONSTRUCTIE a versului aduce mult cu baladele. Cu mentiunea ca multe balade sunt create cu monorima (pe strofa sau pe toata constructia), iar strofele rareori sunt de 4 versuri (mai bine spus, rareori exista strofe).

Toate ideile exprimate sunt cel putin ok, iar pe alocuri exceleaza, insa pentru a iesi ceva cu adevarat artistic (si automat valoros) ar trebui sa mai lucrezi la constructie.

https://issuu.com/ziarulnostru/docs/revista_20amprentele_20sufletului_2

https://ecreator.ro/....../index.php

Uite aici niste publicatii, nu toate sunt super reusite, insa in general ai ce invata din ele. Desigur ca nu e permis sa copiezi, dar merita citite pentru a-ti face o idee.

Rima imbratisata are cel mai mare efect artistic, si la nevoie, o poti combina cu inca un tip (de ex o strofa cu rima imperecheata sau incrucisata, sau chiar monorima, iar restul - imbratisata).

Nu o lua ca pe o rautate, tot ce am scris are un scop>> Sa devii mai iscusita, sa muncesti mai mult si sa-ti lasi creativitatea sa zburde pe foaie, ajutata de "penita".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Care poezie?

| andrabateman887 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asta de mai jos.
Am uitat s-o pun.
Scuze! sad

Undeva, departe, poate că mi-a mai rămas o fărâmă de viață

în adâncul sufletului.

Poate că tot răul se va topi pân' la urmă ca o bucată de gheață,

dând triumf binelui.

***

Frunze azvârlite pe jos

Într-un cadru de prisos

Pentru sufletul meu rece

Ce n-are habar că trece

În izvor de nemurire

Poate și de fericire.

Ale mele sentimente

Ce-s ca niște ornamente

Pentru inima ta mare

Pentru-a vieții transformare

Mă răvășesc ca pe o foaie,

Mă mâhnesc ca și o ploaie.

Toamna-i împrejurul meu,

Încărcându-mă cu greu,

Dar nu mai mult ca tine,

Nu mă poți lăsa, străine

Într-a dulce libertate

Și în simpla simplitate?

Aștept cu-ardoare binele,

Dar nu mai vine dulcele

Ce îmi va picta pe soartă

Cu culori ca și o artă,

Ce mă va face fericită

În volnicia infinită.

| diananitura a răspuns (pentru andrabateman887):

Omg, cat de faina e

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru andrabateman887):

In mare: suna bine! poti incerca sa o rescrii, cu rima incrucisata? incearca! FELICITARI!

| andrabateman887 explică (pentru diananitura):

Mulțumesc muuuult! happy

| Bernardus a răspuns (pentru andrabateman887):

E foarte misto poezia, dar nu suport rima imperecheata (e o chestie personala, mai mult). Mesajul insa, e minunat, si mi se pare ca seamana usor cu poeziile mele. Mi-au mai placut foarte mult si figurile de stil, si imaginile artistice abundente.

| andrabateman887 explică (pentru Bernardus):

Mulțumesc foarte mult!
Personal, îmi place mai mult rima împerecheată laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrabateman887):

Câteva exprimări cam 'stângace', dar e mai bine fața de ce se pune de obicei pe aici. big grin

| andrabateman887 explică (pentru anonim_4396):

Mă bucur laughing)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru andrabateman887):

Eu sunt mai carcotas!winking cadenta... happy sad happy happy tongue

| seularts a răspuns (pentru andrabateman887):

E super pesimista. Ce e drept, cam toti incepem cu poezii de genul: adanci, sumbre si pline de energie care sa contorsioneze sufletul. Din punctul meu de vedere, poezia asta reflecteaza imaginea ta si prisma prin care observi viata din jurul tau. E un inceput bun pentru ca in viitor lucrurile vor evolua in bine si atunci si poeziile tale vor prinde viata si o culoare mai nuantata in pozitivwinking

| JackR a răspuns (pentru seularts):

Spune-i asta lui Baudelaire!winking

| seularts a răspuns (pentru JackR):

Desigur, stai sa imi iau lopata si mergem imediat dupa el big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Continua; zici bine!

| JackR a răspuns:

O sa zici ca sunt rau, dar pe la jumatatea strofei a doua deja suna a balada si ma gandeam cand apare "of, of, mai, mai". Pacat de mesaj!

| AntoW66 a răspuns:

Foarte frumoasa poezia!