| DenyStratila a întrebat:

Imi poate spune cineva care este cea mai celebra poezie a lui Eminescu?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Cred ca pe landa "Luceafarul" amintit mai sus ai putea incerca si "Peste varfuri", "O, ramai","Lacul" sau "Somnoroase pasarele". Eu totusi cred, ca dupa "Luceafarul" "Somnoroase pasarele" este cea mai cunoscuta.

O seara cat mai placuta!

14 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Luceafarul.

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Luceafarul

| Ramona000 a răspuns:

Luceafarul,scrisoarea III, sau ce-ti doresc eu tie

| NoSmile a răspuns:

Luceafarul si ''la mormantul lui Aron pumnul''!

| Generalul a răspuns:

Luceafarul

| elysi a răspuns:

E discutabil...Totusi cred ca Luceafarul.

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Cred ca,, scrisorile,,

| Dany3103 a răspuns:

Luceafarul.

| JustMeDiana a răspuns:

Luceafarul.(cred). Funda?happy

| Corina29 a răspuns:

Luceafaraul,Somnoroase pasarele; O, ramai!, Ce te legeni, Peste varfuri, Doina etc. Funda?

| ViktoriaGherman a răspuns:

Glossa -este o poezie interesanta care poate fi citita de sus in jos si de jos in sus (nu e lunga ca Luceafarul si versurile se repeta )

| stefyTL a răspuns:

Poezie mai cunoscuta de-a lui eminnescu si care are putine strofe cred ca ar fi "somnoroase pasarele".

| DenyStratila explică:

As vrea ceva cu mai putine strofe daca se poate!

| ANAD77231 a răspuns:

Luceafarul,ce te legeni codrule...