| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna TPU.imi puteti recomanda si mie niste carti?
Am 15 ani, si va rog sa nu imi spuneti de Harry Potter, The Vampire diaries, sau twilight.de Jules Verne le-am citit aproape pe toate si imi plac foarte mult.Am citit si Singur pe lume, si carti gen Tom Sawyer, David Copperfield.(ca sa va faceti o idee happy )Imi plac cele cu vampiri, si in general SF.
Sa imi spuneti ce carti va plac voua happy.
multumesc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti place SF-ul atunci citeste romanele lui Isaac Asimov, in special ciclul Fundatia, cele ale lui Frank Herbert, in special ciclul Dune, mie mi se par cele mai bune romane SF de pana acum. Titlurile le gasesti pe ro.wikipedia.org. De asemenea aici poti gasi si alti scriitori SF foarte buni si scrierile lor, cum sunt Roger Zelazny, Ursula K. LeGuin, J.R.R. Tolkien, Gerorge Anania si Romulus Barbulescu si multi altii.
De asemenea o sa-ti placa romanele politiste si istorice scrise de Rodica Ojog-Brasoveanu, cele politiste de Agatha Christie, Georges Simenon, Arthur Conan Doyle, etc. Lectura placuta!

| Brâncuşi a răspuns:

Salut...Pai ar fi interesant un Oliver Twist ca vad ca iti plac aventurile sau, Tom sawyer.Eu citesc aventuri si chesti despre trecut...Hittler sau orice legat de Nazisti. Sper sa iti fie de ajutor raspunsul meu.

| mariacris98 a răspuns:

Eu am citit urmatoarele carti care mi-au placut foarte, dar toate sunt carti de fictiune si sunt scrise de autori straini:
Cercul Secret- L.J. Smith
Instrumente Mortale- Cassandra Clare
Micutele Mincinoase- Sara Shepard
Mai Las-o Mai Moale Cu Fantomele- Megan Crewe
Nu Plange Sub Clar De Luna- Heather Davis
Vampirii Sudului- Charlaine Harris
Jurnalele Vampirilor- L.J. Smith
Gazda- Stephenie Meyer
Bestia- Alex Flinn
Fascinatie- Melissa Marr
Obsesie- Melissa Marr
Vraja fatala-Cliff McNish
Fata si Marea- Maureen Johnson
Paranormal- Kirsten White
Noua si Scurta Viata A Lui Bree Tanner- Stephenie Meyer
Amurg- Stephenie Meyer
Fortele Raului Absolut- Kelley Armstrong
Jurnalele Lui Stefan- L. J. Smith
A 16-a Luna- Kami Garcia & Margaret Stohl
Fior- Maggie Stiefvater
Evermore- Alyson Noel
Luna Albastra- Alyson Noel
Eve- Anna Carey
Nu Plange Sub Clar De Luna- Heather Davis
Damnare- Lauren Kate
Ratacire- Lauren Kate
Pasiune- Lauren Kate
Darul- Kristin Cashore
Pe Jumatate Moarta- Kim Harrison
Divergent- Veronica Roth
Predestinati- Josephine Angelini
Ingerul Noptii- Becca Fitzpatrick
Crescendo- Becca Fitzpatrick
Blestemul Din Swoon- Nina Malkin
Jocul Minciunii- Sara Shepard
Cele Noua Vieti Ale Lui Chloe King: Caderea- Liz Braswell
Inainte Sa Adorm- S. J. Watson
Dispozitive Infernale- Cassandra Clare
Casa Noptii- Phyllis Cast
Academia Vampirilor- Richelle Mead
Georgina Kincaid- Richelle Mead
Altfel De Ingeri- Lili St. Crow
Tradari- Lili St. Crow
Culorile Dragostei- Kerstin Gier
Ar fi mai multe, dar astea imi vin acum in minte.

| Alexalice10 a răspuns:

Vampiri...prefaratii mei...academia vampirilor, sange albastru, vampirates, vampirii din morganville, casa nopții,.si alte carti sf fara vampiri: gazda, dispozitive infernale, forțele raului absolut, cronicile wardstone, tunele,. atât imi amintesc acum. Daca imi mai amintesc ceva îți mai spun.kiss :p

| ILoveVampires a răspuns:

Seria ``Vampirii sudului``(10 sau 11 volume):X
Vampiratii(4 volume)
Fantoma din Canterville
Academia Vampirilor(6 volume)
Jumper - oriunde, oricand(este si film)

| LaraMaya a răspuns:

Hei ^.^ esti genu meu de fata..adica ma refer la gusturile tale de carti..in fine..eu am citit Fortele Raului Absolut de Kelley Armstrong, Nu plange sub clar de luna si Uneori bub clar de luna de Heather Davis; Padurea Umbrelor de Matt Haig; Fantomele ne ştiu toate secretele" de Megan Crewe..cam atat..si mai vreau! In fine. sper ca team ajutat..chiar daca mai ai 100 de alegeri mai sus. Sper sa citesti Fortele Raului Absolut, ii super. bune toate sunt faine, da asta mia blacut mai mult.Bafta la citit :*

| deeablonda23 a răspuns:

Citeste Micutele mincinoase sunt foarte interesante cartile. Au aparut doar 4 volume dar vor mai aparea inca 4.

| Ilinca21 a răspuns:

Incerca Coliba Unchiului Tom si Jane eyre de Charlotte Bronte

| trista22 a răspuns:

Ciresarii sau La Medeleni