| anonimatasexy6 a întrebat:

Îmi puteți spune care sunt cele mai frecvente greșeli gramaticale facute de oameni? Dacă e îmi puteți da un site de unde pot învăța să scriu mai corect, adică să știu mai multe. Ofer fundă!

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dai decât un strat!

| GeorgianRaGe a răspuns:

Sauuu https://www.libris.ro/......304-3.html daca chiar esti foarte interesat.

| IgnatVictor a răspuns (pentru GeorgianRaGe):

Site-un ăsta chiar acoperă toate greșelile gramaticale făcute de români. Teoretic, ar trebui să primești funda pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi că e și o emisiune pe TVR1, se numește "Vorbește corect".
Găsești și pe Youtube edițiile emisiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți recomand un site pentru dictie deoarece nu e interactiv si nu te va motiva, dar îți recomand o aplicatie care te va stimula sa înveți de placere, se numeste Dictie.ro.
Descarca aici:https://www.dictie.ro/

| CostinAlamariu a răspuns:

Una dintre cele mai enervante greseli e cand oamenii (in general bucurestenii) scriu "decat" in loc de "doar"

Pentru cine nu stie, "decat" se foloseste doar daca ai o negatie in propozitie.

De exemplu e gresit sa spui:
"Am decat doua clase"

Corect e fie:
-Nu am decat doua clase

Sau

-Am doar doua clase.

E foarte enervanta greseala asta si nu pricep cum o poate face atat de multa lume fiindca suna ca naiba.