| GeoMăă a întrebat:

Îmi trebuie și mie tipuri de litere, adică din alte țări.
Cel mai bun răspuns primește fundiță.

Răspuns Câştigător
| PetruDolhescu a răspuns:

Salut!

În întreaga lume există foarte multe tipuri de litere, fiecare tip fiind propriu unei culturi și alcătuind un sistem de scriere sau un alfabet, folosit în una sau mau multe țări. Am să trec în revistă aici câteva alfabete, dintre cele mai comune:

Alfabetul latin (A a, B b, C c etc) Acesta este folosit și de către noi, în prezent. În timpul Evului Mediu, alfabetul latin a fost folosit pentru scrierea unor limbi romanice/latine, precum și limbi celtice, germanice, baltice și uneori chiar limbi chirilice. Odată cu colonianismul și evanghelizarea, alfabetul latin se-a extins dincolo de teritoriul european, folosindu-se și pentru scrierea limbilor ca: vietnameza, indoneziană, filipină și pentru scrierea unor limbi africane. Există și cazuri în care el a fost adoptat, fiind cazul limbilor ca: turca, azera, uzbeca și turkmena.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_latin

Alfabetul ebraic. Acesta conține exclusiv consoane, 22 la număr, fiecare având o triplă semnificație: un semn grafic reprezentând un sunet, un număr și o idee. Acesta se scrie de la dreapta la stânga, fiind folosit pentru a reprezenta mai multe limbi, inclusiv limba ebraică modernă, limba idiș și ladino. Literele nu au forme majuscule. א - alef (bou); ב - bet (casă); ג - ghimel(cămilă). În articolul de pe wikipedia găsești toate literele: https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_ebraic

Alfabetul arab. Acesta este al doilea alfabet din lume, după cel latin. Este folosit de numeroase limbi din Asia și Africa, printre care araba, urdu, persana. https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_arab

Alfabetul grec. Literele sale sunt folosite peste tot în lume și probabil că și tu le-ai întâlnit la matematică (Α a Alfa, Β β Beta, Γ γ Gama, Δ δ Delta, etc), Este primul și cel mai vechi alfabet care notează fiecare vocală și fiecare consoană cu semne separate. Începând din secolul II î.Hr. literele grecești au fost folosite și pentru a marca numeralele. https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_grec

Alfabetul chirilic este alfabetul folosit de limbile slave (rusă, ucraineană, bielorusă, bulgară, sârbă etc), dar nu doar de cele slave, ci și de cele romanice (moldoveneasca din Transnistria), limbi turcice, mongole, etc. Chiar și în România s-a folosit alfabetul chirilic în Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești (până în 1860) și în Republica Moldova (până în '90). Găsești aici cum arată literele și corespondența lor cu cele latine https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_chirilic.

Georgia are și ea un alfabet, alfabetul georgian, compus din treizeci și trei de litere și este scris de la stânga la dreapta, de sus în jos. https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_georgian

Ar mai fi și caracterele chinezești care sunt ceva mai complexe, nu doar simple litere. Cele mai multe caractere combină elementul fonetic, și sunt compuse din componente fonetice și radicali semantici. Aici poți vedea un paragraf un pic mai detaliat despre caracterele chinezești: https://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_chinez%C4%83

Sper că ți-a fost de folos răspunsul meu și scuză-mă că am pus atâtea link-uri, însă întrebarea ta avea nevoie de un răspuns complex, pe care nu l-aș fi putut reda printr-un simplu comentariu aici.

1 răspuns:
| InfoEST a răspuns:

Ca o completare poti folosi si litere din alte alfabete desi foarte vechi inca se mai folosesc - cel georgian ( Gruzia) si cel armean.