| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!
La limba romana doamna profesoara ne cere sa facem un jurnal de lectura. In ce consta: sa citim un roman din literatura românească si un roman din literatura universala, apoi sa facem un eseu in care sa îmbinăm rezumatele de la amandoua. Problema este ca nu stiu ce romane sa citesc. Ele trebuie sa fie asemănătoare, adica sa aiba poveste asemănătoare pentru a pe putea compara. Cateva sugestii va rog? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Ai putea de pilda sa citesti Ciuleandra de Liviu Rebreanu si un roman politist la alegere. Orice de la Raymond Chandler, Agatha Christie, poate si Ken Follet desi romanele lui au mai mult o tenta istorica/conspirationista.

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Pe acest site NU se fac teme!
https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente/#40

| Andrusk2 explică (pentru Werrich):

Am cerut doar sugestii de carti, nu sa imi fie rezolvată tema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Ești la liceu sau... școală?

Aș sugera "Maitreyi" de Mircea Eliade și "Mara" - Ioan Slavici.

Acum, depinde desigur cât de important e aspectul "literatura universală - românească " vs aspectul eseului per general.

| outsidethebox a răspuns:

Pot fi si total antagoniste, caz in care reliefezi diferentele si nu asemanarile dintre ele!