| DeliNes a întrebat:

Locuiesc in Italia dar ma intereseaza foarte mult literatura romana. Care sunt cele mai importante/faimoase carti romanesti pe care ar trebuie sa le citesc?

Răspuns Câştigător
| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

Cărțile cele mai importante din literatura română, sunt după părerea mea cele care ne definesc pe noi ca popr, care marchează evenimente din istoria noastră, care ne ajută să înțelegem mai bine anumite lucruri.

În acest sens aș recomanda următoarele cărți
1. Ion (prezintă lumea satului în Ardeal la începutul secolului XX. Este un roman despre dorința de înavuțire, despre răzbunare, despre iubire și trădare, pe scurt un roman complex și interesant)
2. Moromeții (tot lumea satului de data aceasta în perioada interbelică, dar prezentată într-un mod mai jovial. De asemenea aici se pune un mare accent pe felul relațiilor din familia de țărani, modul în care sunt împărțite sarcinile, drepturile, modul în care sunt priviți copiii de către părinți, obiceiurile din familie etc)
3. Enigma Otiliei (este prezentată aici viața la oraș, în București, viața unei familii din mica burghezime, o familie în care singurul lucru comun era dorința de înavuțire. În acest roman se vorbește și despre iubire, și despre relațiile din interes, și cel mai interesant există două personaje un avar și un arivist, ce sunt portretizate într-un mod excepțional.)
4. Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război (personal îndrăgesc enorm această carte pentru felul în care este scrisă. Personajul narator este un pic cinic, extraordinar de inteligent, dar cu probleme legate de gelozie, stăpânirea furiei și exprimarea iubirii. Prima parte a cărții nu m-a prins atât de mult, partea despre iubire, însă a doua parte a fost spectaculoasă. Îți recomand pentru a-ți face o impresie și despre război și ce a însemnat războiul)
5. Cel mai iubit dintre pământeni (este o carte despre perioada comunistă, despre crimele și nedreptățile celor de la putere. Mi s-a părut o carte interesantă până la un punct, dar nu până la sfârșit. Totuși este o carte ce descrie bine începuturile noului regim)

În altă ordine de idei, nu știu exact ce preferi tu. Eu ți-am făcut niște sugestii în baza celor mai importante momente ale istoriei noastre. Acum, dacă ești o fire ce preferă cărțile de dragoste sau pe cele polițiste, o să îți enumăr și alte cărți
1. Invitație la vals (roman de dragoste)
2. Cianură pentru un surâs (polițist)
3. Elevul Dima dintr-a VII-a ( un roman ușor, distractiv, dar cu un mesaj interesant și cu pasaje emoționante)

Sper că am fost de folos, seara bună să ai și mult spor cu cititul!

2 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Ion, Baltagul, Enigma Otiliei, Vizită, Schiță și toate poeziile scrise de Eminescu.