| anonim_4396 a întrebat:

Ma tot contrazic cu o prietena. Cum se scrie corect: "in pave" sau "impace"?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Doua tufe de Venetia!

| AFR81 a răspuns:

Sper ca tu sustineai varianta "in pace" pentru ca asta este si cea corecta.

| whatevernvm a răspuns:

Probabil ai vrut sa scrii "in pace" sau "impace".

Mno, ori e "lasa-ma in pace", ori verbul a impaca, gen "ei nu vor sa se mai impace". In niciun caz nu zici "lasa-ma impace" sau alte bullshit

| Mihai1810 a răspuns:

"In pace e" e varianta corecta. "Lasa-ma in pace" e expresia. Unde ai mai vazut cuvantul "impace"

| corolav a răspuns (pentru Mihai1810):

Există și „împace".
De la verbul „ a împăca".
„să " sau „să-l(i) împace".

| Dinicuvskoskinveinsteigar a răspuns:

Salut. "În pace" este forma corectă. "În pace" este adverb iar "împace" este verb. Au înțeles total diferit.
Poftim doua exemple:
Vreau sa ma lași în pace!
Ei nu vor să se împace.
Bafta!

| Amalia2345 a răspuns:

Voiam sa scriu "in pace". I-am spus de la inceput prietenei mele ca se scrie in pace.