| Milak_Kitty_2000 a întrebat:

Mai e o saptamana din vacanta si caut un roman foarte scurt la care pot face rezumat happy

Dau funda ^^

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Caută „Băieții din strada Pall" de Molnar Ferenc.
Este excepțională.
În cel mult cinci ore o termini de citit.
O poți găsi la o bibliotecă.
Sau „Sfîrlează cu fofează " de Victor Ion Popa.
Sau „Singur pe lume " de Hector Malot.
Sau „Chira Chiralina " de Panait Istrati ( are mai puțin de 200 de pagini; în cca. 5 ore ai citit - o).
Lectură plăcută!

7 răspunsuri:
| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Baltagul,Heidi fetita muntilor(asta e foarte subtire)in 2 zile l-am terminat

| Eastwood a răspuns:

Incearca romanul Ion sau Enigma Otiliei!

| spiridus25 a răspuns:

To the Lighthouse - Virginia Woolf
Metamorfoza - Franz Kafka
Of Mice And Men - John Steinbeck

Răspuns utilizator avertizat
| YesorNo a răspuns:

Ti-as recomanda sa citesti,, Baltagul"(daca nu ai citit-o) pentru ca iti este utila si la scoala sau,, Zece negri mititei" Agatha Christie (o carte scurta si care te tine atent la firul actiunii...cel putin, asa a fost la mine). Sper ca te-am ajutat si spor la citit!

| Andreea_Issabelle_1990 a răspuns:

Asta nu este chiar un roman dar incearca,, Amintiri din copilarie" sau cartea La medeleni intr-o saptamana o poti termina, daca citesti 2 povesti pe zi.Este putin romantic, aventuros si se vorbeste mult, este vorba de 3 copii:2 fete si un baiat.Copii se numesc :Monica Olguta si Danut.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
"Misterul camerei galbene''-Gaston Leroux