| Maria13102004 a întrebat:

Buna,TPU! Mama citeste mult si acum nu stie ce carti sa mai ia de la biblioteca. Puteti sa-i recomandati niste carti? Nu conteaza genul:-)

7 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Deci cine vrea să citească cărţi, până la urmă? Tu sau maică-ta?
Îţi pot spune cărţi cu subiect serios, interesante şi pentru un adul, şi pentru un adolescent, şi pentru un copil.
Da' îţi pot spune şi cărţi care ar încânta un adult, nu însă şi un adolescent care nu iubeşte să citească. Pentru a evita orice confuzie, răspunde-mi.

| iulianr a răspuns:

Kaputt (de Curzio Malaparte), Viata lui Pi (de Yann Martel), Arborele de fum (Denis Johnson), 1984 si Ferma animalelor (ambele de George Orwell), Intermitentele mortii si Toate numele (ambele de Jose Saramago) si toate cartile lui Sven Hassel. Eu am citit doar Gestapo, Monte Cassino si Legiunea blestematilor, dar urmeaza sa le citesc si pe celelalte. Daca iti place perioada celui de-al Doilea Razboi Mondial, merita citite.

| iulianr a răspuns (pentru iulianr):

EDIT: Daca ii place perioada celui de-al Doilea Razboi Mondial happy

| andreimada a răspuns:

43 de cărți de citit pentru adolescenti și adulți - http://www.cititoruldecarti.ro/43-de-carti-de-citit-pentru-adolescenti/

Poate îi va plăcea o poveste mamei tale, astfel dă-mi o fundiță!

| anonymus4106 a răspuns:

Arsene Lupin, hotul gentilom. Are 5 volume.

| hydrantmarian a răspuns:

Autor Sven Hassel

| Mateescu_Dragoş_1996 a răspuns:

Mark Levy - Hotul de umbre, Eowyn Ivei - Copila de zapada, Lauren Oliver - O zi din sapte, Vanesa Diffenbaugh - Limbajul Florilor