| AlexAL275 a întrebat:

Miercuri dau test la română și la ultimul exercițiu de la test o să pice încadrarea unui text în curentul literar, realism. Cam cum ar trebui să demonstrez?

4 răspunsuri:
| Nonolita a răspuns:

De unde stiti voi dinainte ce subiecte veti da la test?
Notele alea nu sunt corecte, nu sunt pe stiinta voastra. Si pe urma va bateti cu pumnul in piept ca aveti o diploma?

| AlexAL275 explică (pentru Nonolita):

Eu zic că e ceva corect. E un test, nu o teză să zici că dăm din tot ce-am făcut. Și doamna ne-a spus că o să ne dea de încadrat un text în curentul literar, realism, nu ne-a spus și textul/ fragmentul pe care ni-l dă. Știu că învățământul din România e deficitar, dar noi ce vină avem pentru incapacitatea dascălilor? Singura vină pe care o avem noi este aceea că nu ne autodisciplinăm singuri. Școala mai mult îți ia decât să-ți ofere, cel puțin în România. Eu când eram mai mic, eram foarte curios, îmi plăcea să învăț lucruri noi și să fiu mai bun decât ceilalți. Acum parcă sunt o epavă, nu mă mai interesează nimic, nu-mi mai place să învăț nimic și continui să mă distrug prin simpla nepăsare pe care o am legată de viață și de a învăța. Încerc să-mi schimb mentalitatea, dar eșuez, dar ce e important, e că nu renunț. Chiar dacă nu reușesc să-mi schimb mentalitatea, comportamentul, asta nu înseamnă că nu mai trebuie să încerc. Cu pași mici, dar măcar merg.

| jackie12345 a răspuns:

Salut! Scrie-mi un mesaj la adresa asta de email, apoi șterge întrebarea. Te ajut cu drag
miklos_istvan6@yahoo.com