| Simo1611 a întrebat:

Peste cateva zile am bacul la romana si nu prea ma descurc la textul argumentativ la modul ca sunt subiecte despre care nu am idei. Ce pot sa fac?

1 răspuns:
| FaraNume77 a răspuns:

Gasesti macar trei argumente pe care sa le dezvolti. Cauta pe net exemple de texte argumentative si citeste macar cateva sa vezi cum trebuie sa arate un text argumentativ. Nu uita sa respecti structura pentru ca daca nu o faci te depuncteaza: *Introducere... *Argumentare( In primul rand. In al doilea rand... In altreilea rand.../ Sau un prim argument ar fi ca... ) *Incheierea sau concluzia (In concluzie,...).
Despre orice poti sa argumentezi. In primul rand trebuie sa stii ce vrei sa zici despre subiectul respectiv apoi sa iti formezi argumentele.