| SatraBenzbest a întrebat:

Profa de istorie ne-a pus sa citim vara asta o carte depre Napoleon Bonaparte.Nu a precizat o carte anume, a zis sa citim ceva despre el! V-as ruga sa-mi da-ti idei de carti despre acesta! Sa nu fie foarte grele(adica foarte mari si greu de inteles)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Despre viata lui Napoleon poti citi de pe Internet, in special de pe Wikipedia.
Despre cel mai mare razboi a lui Napoleon (impotriva Rusiei) poti citi in una dintre capodoperele literaturii mondiale:
"Razboi si Pace" - scris de Lew Tolstoi

Acest roman merita sa fie citit de mai multe ori in timpul vietii, la diferite varste!
De fiecare data vei citi parca alta carte, cu subtilitati de neegalat!

| SatraBenzbest explică (pentru Bula):

Mersi! dar o carte mai scurta nu stii? aceasta are 900 de pagini la un singur volumcrying

| Bula a răspuns (pentru SatraBenzbest):

Merita s-o citesti, chiar daca dureaza ceva mai mult!
Vei vedea multe lucruri altfel dupa ce ai citit-o cu atentie.
Nu degeaba este considerata poate cel mai bun roman ai tuturor timpurilor...

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu nu cred ca v-a pus sa cititi orice carte. Cred ca este vorba de doua volume ale lui Andre Castelot. Unul se numeste "Napoleon" si celalat "Bonaparte". Daca le gasesti la biblioteca ar fi excelent!

| AndreeaDeea200527 a răspuns:

Îți recomand „Război și pace„ de Lew Tostoi.