| Mateea405 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti va rog ce carti bune stiti sau aci citit si v-a placut? Multumesc dau funda

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Frankenstein"-Mary Shelley
"Numele trandafirului"-Umberto Eco
"Cel mai iubit dintre pamanteni"-Marin Preda
"Litera stacojie"-Nathaniel Hawthorne
"Portretul unei doamne"-Henry James
"Marele Gatsby"-Francis Scott Fitzgerald
"Sa ucizi o pasare cantatoare"-Harper Lee
"Mizerabilii", "Notre-Dame de Paris"-Victor Hugo
"Rosu si negru"-Stendhal
"Fantoma de la Opera", "Misterul camerei galbene"-Gaston Leroux
"Adam si Eva", "Ciuleandra", "Padurea spanzuratilor"-Liviu Rebreanu
"Anna Karenina", "Invierea"-Lev Tolstoi
"Parfumul"-Patrick Suskind
"Memoriile unei gheise"-Arthur Golden
"Povestea fara sfarsit"-Michael Ende
"Magicianul", "Daniel Martin"-John Fowles

| Drolja a răspuns:

"50 de nuanţe de gri", pentru că este o carte educativă pe care aş prezenta-o oricând prietenilor mei şi aş recomanda-o cu căldură fiecărui cititor de literatură bună. Cred că această carte ar trebui introdusă pe băncile şcolilor, mai ales la liceu când elevii au nevoie de modele bune de urmat, şi, în acelaşi timp, şi de o educaţie sexuală consistentă.
Este o oroare să ajungi la 18 ani, şi să nu ştii ce e ăla un strapon.
Recomand această carte împreună cu "11 minute", care, de altfel, este o capodoperă a literaturii, venind cu un model feminin demn de urmat pentru tinerele fete. Acest bildungsroman nu se compară cu nicio altă evoluţie a altor personaje pe care copiii le studiază acum: să fim realişti, cine trece prin etapele de iniţiere prin care a trecut Harap-Alb?! Nu, "11 minute" reprezintă realitatea, cu adevăratele ei etape iniţiatice în care se vor găsi şi tinerele fete, nu luptele cu urşi, cu spâni, trecerea prin foc şi alte fantezii!

Spor la citit! Cu ocazia asta, o salut şi pe doamna profesoră Cameliapantera, care mereu a venit cu titluri de cărţi caduce.