| AlexAL275 a întrebat:

Puteți să-mi recomandați niște cărți? Nu sunt mare cititor, nici nu știu ce gen îmi place. În fine, vreau o carte interesantă, care să nu mă plictisească și să fie ușor de citit pentru că încă sunt la început. Ultima carte pe care încă o citesc se numește Watership Down, mi s-a părut destul de interesantă, mai am 20 de pagini din ea, chiar mi-a plăcut. Vreau o carte care să mă facă să continui cu cititul având în vedere că sunt delăsător și mă plictisesc repede. Aș vrea să exclud seria Harry Potter deoarece m-am uitat la filme și am un fix al meu, să nu citesc ceva ce am văzut, gen film sau serial. Recent am învăța pe niște site-uri căutând cărți și am găsit To Kill a Mockingbird, de Harper Lee sau A Gentleman in Moscow, ce părere aveți de ele? Ps: Am 17 ani

5 răspunsuri:
| eckblume a răspuns:

Https://vdocuments.mx/grigore-bajenaru-cismigiu-comp.html - „Cismigiu et Comp." de Grigore Bajenaru - e cea mai draga carte pentru mine. E pentru adolescenti.
Cartile Agathei Christie sunt pline de suspans. Sunt romane politiste
,, Domnisoara Christina" este o nuvela interesanta de Mircea Eliade.
„Romanul Adolescentului Miop", Mircea Eliade
,, Invitatie la vals" de Mihail Drumes - are un final total neasteptat.
,, Pacienta tacuta" de Alex Michaelides
Nu le-am citit pe cele mentionate de tine. Voiam sa citesc,, To Kill a Mockingbird" dar avea peste 400 de pagini si nu as fi avut rabdare. E foarte recomandata. Eu zic sa o citesti daca te atrag primele pagini.

| Bariel a răspuns:

Pai mie imi plac cartile mai morbide, daca vrei asa ceva recomand cartile lui Penelope Douglas. Recomand TheDominator ( este vorba despre o fata care este sechestrata de un mafiot obsedat)
Daca vrei istorie sau stinta recomand cartea Sapiens de Yuval Noah Harari, foarte bogata in informatii si explica istoria omenirii(teoria stintifica), a fost recomandata de Bill Gates si Obama.
Primele carti pe care le am citit au fost din seria "Inelul Vrajitorului" o serie fantasy foarte faina, cel putin primele carti, seria are undeva la 17 carti iar prima e gratis. Am citit pana la a 10 a si dupa am abandonat deoarece totul a devenit penibil de prost scris, de pe la a 7 a carte a inceput sa se duca de rapa, dar am mai continuat putin deoarece am investit emotional in serie si nu m-a lasat inima sa o abandonez de la a 7 a carte.

| AlexAL275 explică (pentru Bariel):

Ceva gen legat de adolescenți nu cunoști?

| Bariel a răspuns (pentru AlexAL275):

Pentru adolescenti, recomand Fata din tren de Paula Hawkins, asta separe ca se incadreaza la categoria asta(teenagers/young adults) este o carte ok nu pot sa spun ca e minunata deoarece mie imi plac alt gen de carti, dar mi-a placut. Pentru finalul pe care il are chiar merita citita, este unul foarte neasteptat.