| Juiana a întrebat:

, puteti sa-mi spuneti cum se face un rezumat?

Răspuns Câştigător
| FadetoBlack a răspuns:

Un rezumat e de fapt povestirea unui roman, unei poveşti pe scurt.
Ce trebuie să faci şi ce să nu faci:
- Acţiunea se narează la prezent
- Nu vei folosi citate din text
- Nu vei folosi lini de dialog
- Nu vei folosi fraze lungi
- Vei povesti scurt şi la obiect.

| FadetoBlack a răspuns (pentru FadetoBlack):

Acum am obsercat şi ca să corectez că poate se află cineva să comenteze.
Linii*

| Juiana explică (pentru FadetoBlack):

Nu inteleg ce vrei sa spui.

10 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Puncteaza ideile esentiale ale unui text, facandu-le o foarte scurta analiza.

nu ar trebui sa fie complicat, dar daca nu ai inteles, poti sa iti intrebi profesorul de lb romana

| ReusxD a răspuns:

Rezumatul se face la PREZENT.
Exemplu: merg, mananc, stau, cant, dansez, scriu

Nu trebuie sa intri in detalii, sa povestesti ce e mai important, sa nu folosesti cuvinte din text.(asta e mai important)

| BogdanVasc a răspuns:

Sa zicem fraza:
"Mihai a trait acum sute de ani, intr-un teritoriu pustiu, fara viata. Acesta a luptat pentru tara lui, a ajung un mare rege si avea 3 neveste."

Rezumat:
"Mihai era un rege care a trait acum sute de ani."
S-au scos detaliile si s-a lasat baza.

| SisMusic a răspuns:

Rezumat inseamna sa scrii pe scurt un text din care extragi ideile principale fara a se pierde intelesul si iedeia textului dupa care faci rezumatul!
Adica iei numai ideile principale care exprima actiunea din text care spune droar esentialul fara a se pierde intelesul textului!
Bafta in continuare!winking

| Juiana explică:

Multumesc tuturor!

| ScriptS3 a răspuns:

Rezumatul e aproape ca povestirea nu se scrie linia de dialog, se poate scrie citate din text dar nu prea lungi, actiunea se narazeaza la prezent. Povesteste scurt si dupa tine, adica cu cuvintele tale.

| CatalinBudau1994 a răspuns:

In rezumat trebuie sa scrii doar esentiul!

| YoooDeny a răspuns:

Rezumatul se face in primul rand scriind ideeile principale din acea poveste iar dupa aceea ajutandu-te de ideeile principale il redai mai pe scurt.