| Crisstinayy12 a întrebat:

Stiti voi zeii greci si ce roluri au. Vreau sa imi dati si voi diferite exemple de ce zei ar putea sa fie (de ex ce sa controleze) dar in afara de cele care exista de ex sa controleze intunericul(hades), apa.(poseidon) etc

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Asta e tema sau ce?

| Crisstinayy12 explică (pentru Catrice):

Nuu

| Catrice a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Atunci folosește-ți imaginația.

| Crisstinayy12 explică (pentru Catrice):

. voiam sa vad ce ziceti voi

| Bariel a răspuns:

Zeus - Tatal zeilor si oamenilor
Hera - zeita protectoare a casniciei, a caminului si a femeilor maritate, precum si regina zeilor si a oamenilor
Demetra - zeita agriculturii
Atena - zeita întelepciuni
Hestia - zeita caminului, a focului sfant
Apollo - zeul zilei, al luminii și al artelor, protector al poeziei și al muzicii
Artemis - zeita vanatorii
Ares - este zeul războiului în mitologia greacă asociat cu Tracia.[5] De asemenea, orașul Areopolis din sudul Greciei este închinat zeului războiului
Afrodita - zeita frumusetii si a iubirii
Hefaistos - reprezintă, în mitologia greacă, zeul focului, al metalelor și al metalurgiei, al fierarilor, sculptorilor și artizanilor, cunoscut de romani ca Vulcan
Hermes - este zeul comerțului, zborului și al hoților în mitologia greacă, mesagerul zeilor. Hermes era și călăuza umbrelor celor morți către lumea subpământeană.
Daca vrei sa aflii mai multe despre ei
Sursa: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Cei_Doisprezece_Olimpieni

Răspuns utilizator avertizat
| Denisa730 a răspuns:

Hai sa luam zei în parte
Zeus - zeul cerului, al fulgerului ar putea controla fulgerele evident si vremea
Poseidon - zeul marii ar putea controla apa, furtunile organice
Hades - zeul morților ar putea controla întunericul, ar putea învia morții
Hera - zeita familiei ar putea decide cine se naște și cine moare
Dionysos - zeul vinului ar putea controla natura
Hermes - zeul călătoriilor ar putea controla teleportarea
Ares - zeul războiului ar putea controla sentimentele oamenilor, i-ar putea întoarce unul împotriva celuilalt și așa ar izbucni războaie
Atena - zeita înțelepciunii ar putea ajuta oamenii când sunt la ananghie
Apollo - zeul muzicii ar putea cânta melodii astfel încât să păcălească simțurile umane
Artemis - zeita vânătorii ar putea controla animalele
Afrodita - zeita frumusetii ar putea controla metamorfoza, să devină cel mai frumos sau cel mai urat coșmar al tau
Demetra - zeita agriculturii ar putea influența anotimpurile după bunul plac
Astea sunt câteva sugestii, mi-au venit pe moment Mai gândește-te si tu ca nu este greu Succes la orice ai face cu informatiile astea