| DaniSL a întrebat:

Stiu ca pare stupid sa-ntreb asta, dar m-ai in "nu am m-ai vorbit de mult" e corect sau se scrie mai legat?
Dau funda! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| LexiEla a răspuns:

Legat.
Cand mai ai probleme din astea incearca sa citesti fara "m" si vezi daca suna corect. (Nu am ai vorbit... Nu suna bine) : tu (m)-ai vazut, eu (m)-am urcat pe scara, etc.

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

In propozitia data de tine, " mai" se scrie legat, dar sunt si situatii in care se scrie separat; mai precis, atunci cand inainte de "m" se poate inlocui cu " tu-pe mine". De exemplu: TU m-ai enervat, TU m-ai grabit sa fac ceva, etc.
Sper ca ai inteles

| danielstanciu23 a răspuns:

Se scrie legat. " Nu am mai vorbit de mult "
"m-ai " se scrie dezlegat in exemplele astea: M-ai vazut, m-ai auzit. Atunci cand e pronume la forma neaccentuata, " pe mine, ma, m "