Întrebare recomandată | redjohn a întrebat:

Buna TPU
Sunt pe clasa a 11-a si am o mica problema cu modurile de expunere, le tot incurc.Imi puteti recomanda o carte care sa ma ajute sau un site pe care se gasesc asemea carti?

4 răspunsuri:
| Rakanishuu a răspuns:

Fii atent/a cum sta treaba:
Exista 5 moduri de expunere:
1. NARATIUNEA
Naratiunea este practic o povestire a unui eveniment si este caracterizata de: -apartenenta textului la genul epic
-ordinea cronologica a intamplarilor
-prezenta personajelor
-prezenta actiunii
-prezenta NARATORULUI. O naratiune are intotdeauna un narator, chiar daca acesta nu este prezent in text. Idee de naratiune: "Povestea lui Harap-alb"-Ion Creanga

2. DESCRIEREA
Este specifica genului liric, dar se poate intalni si in anumite pasaje din operele ce apartin genului epic. De exemplu, in introducerea unui text, inainte de a trece la povestirea faptelor, se descrie un peisaj din natura. Cu siguranta ai facut asta cel putin o data intr-o compunere.
Descrierea este caracterizata de:
-prezentarea sentimentelor, peisajelor sau chiar prezentarea ideilor. Exemplu de opera descriptiva: "Sfarsit de toamna" - Vasile Alecsandri

3. DIALOGUL
Este o opera literara care evidentiaza convorbirea dintre doua sau mai multe personaje. Acesta este intalnit de cele mai multe ori in operele cu caracter dramatic, dar, la fel ca la descriere, acesta poate fi prezent si in naratiuni, in anumite pasaje.
Dialogul este caracterizat de:
-existenta a minim doua personaje
-existenta unui subiect de discutie
-replicile marcate prin dialog
Exemplu de opera care sa contina dialog: "O scrisoare pierduta" - I.L. Caragiale

4. MONOLOGUL
Monologul este modul de expunere prin care autorul sau un anumit personaj prezent in textul literar vorbeste cu el insusi, isi analizeaza ideile, gandurile. etc. Acesta se intalneste sub forma de pasaj sau sub forma unui discurs continuu in care nu se asteapta un raspuns.
Caracteristici:
-existenta unui singur personaj care vorbeste + o eventuala existenta a altor personaje care asculta vorbitorul
Exemplu de opera care contine monolog: "Spre Marte" - Vladimir Helmis

5. PORTRETUL
Portretul este o ramura a descrierii in care este prezentat moralul si fizicul (sau doar unul dintre ele) a unui personaj.
Caracteristici:
-existenta unui personaj pentru a putea fi facut portretul
-exprimarea sentimentelor autorului fata de acest personaj si tot ce tine de el
Exemplu de opera care contine portret: "Fii demn" - Dan Puric.

Este esential sa retii ca multe opere literare nu contin un singur mod de expunere. In cazul acesta, putem vorbi de un mod de expunere predominant, care este folosit cel mai mult intr-un text.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ţi le explic eu.
DEci, sunt în număr de 4:
- naraţiune : Ion a fost, a mers, a mâncat ş.a.m.d.
-dialog : ăsta are liniuţa în faţă, nu ai cum să-l încurci
-descriere: frunza era verde ca smaraldul şi soarele strălucea etc.
( plin de figuri de stil, adjective, adverbe şi mai era ceva, dar nu-mi aduc aminte)
-monolog- vorbire interioară

| MTSimo a răspuns:

Da, este un eseu special pentru asta

| RangelovStefan a răspuns:

Daca nu intelegi ceva si nu reusesti sa faci asta, i-ati un profesor bun de romana care sa te ajute.