| Adelyne123 a întrebat:

Vreau niste carti cu scriitori straini i general despre vrajitoare, vampiri etc. Dar sa nu fie prea vechi! FUNDA

Răspuns Câştigător
| Sadic a răspuns:

Păi sunt o grămada. O să-ţi fac o listă, sper să te ajute:
Academia vampirilor( 6 volume) de Richelle Mead
Casa nopţii de P.C.Cast sunt vreo 8 volume traduse, este cu vampiri
Născută la miezul nopţii- este cu vârcolaci, vampiri de C. Hunter
Oraşulo oaselor- de Cassandra Clare este cu vânători de demoni
Seria Sânge albastru- au apărut 4 volume de Melissa de la Cruz
Jumper: oriunde, oricând- este cu teleporţi
Îngerul nopţii- Becca Fitzpatrick este cu un înger damnat
Interviu cu un vampir- Anne Rice
Patimi de noapte- tot cu vampiri
Îngerul mecanic- tot ceva în genul vânători de demoni
Twilight, dacă îţi place
etc. etc.
Dacă vrei să şti mai multe, scrie-mi în privat. Deţin un blog cu recenzii la cărţi, deci...
Fundă?

| Adelyne123 explică (pentru Sadic):

Mersi pentru raspuns. Da un link cu blogul tau, daca vrei!

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

"Cu scriitori straini" sau "de scriitori straini"?

| bogdan72 a răspuns:

Desi Eliade e destul de roman, chiar te sfatuiesc sa incerci "Domnisoara Chrisitina". E cu vampiri, cum vrei tu, dar - si nu e genul meu - e mult peste mare parte din literatura contemporana din segmentul asta, cel putin pentru ca atunci literatura fantastica nu insemna neaparat literatura de consum.

| fratelen a răspuns:

Daca vrei cu vampiri, vrajitoare citeste Anne Rice. A scris foarte mult despre asa ceva. si nu sunt vechi, este contemporana.