| Ioana_Denisa_1993 a întrebat:

Imi puteti recomanda cateva carti BUNE?! Care sa merite tot timpul! PS: nu ma axez foarte mult pe cele de dragoste, as vrea unele psihologice! Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Mircea Eliade – Memorii
Cantecul Nibelungilor
Nicolae Steinhardt – Jurnalul fericirii
Eugène Ionesco – Însinguratul
Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniş

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"-Margaret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham Greene
"Rebecca"-Daphne du Maurier
'Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"-ANne Bronte(e ultima carte citita de mine, chiar azi am terminta-o, si pot sa-ti spun ca e super si nu-ti vine efectiv s-o mai lasi din mana)
"Elevul Dima dintr-a spatea"-Mihail drumes
"Panza de paianjen"-cella serghi
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Enigma Ottiliei"-George Calinescu
"Lorelei'-Ionel Teodoreanu
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
Majoritatea cartilor recomandate de mine sunt romane de dragoste si nu numai, sunt si carti de viata, povestea existentei unor personaje exceptionale, romane impletesc teme precum familia, prietenia, adolescenta, viata dde elev etc, carti cu temtica istorica in secundar(cum sunt "Pe aripile vantului", "Qvo vadis" sau "Coliba unchiului Tom"), pe care ue le-am citi cu multaplacere si le recomand tutror, considerandu-le adevarate capodopere.
Lectura placuta orice ai alege si mult succes la scoala in noul semestru!

| JulyStorm a răspuns:

Incearca sa citesti:
"Pe culmile disperarii" de Emil Cioran
"Pe aripile vantului" de Margareth Mitchell
"La Medeleni" de Ionel Teodoreanu (pare o carte pentru copii, insa te asigur ca volumele 2 si 3 nu sunt.
Daca esti interesat de ororile regimului Stalinist si Leninist in Rusia, citeste Arhipelagul Gulag (asta fac eu acum).
John Saul scrie niste romane de groaza f dragute, pentru adolescenti. LA fel si Stephen King (preferata mea e "Shining").
Daca vrei o carte care sa te faca sa plangi, iti recomand "Lorelei" de I. Teodoreanu.
Hmmm... cam atat pentru moment. happy

| GGUESS a răspuns:

Romanul "Ion" De "Liviu Rebreanu"winking

| GGUESS a răspuns:

Romanul Ion de Liviu Rebreanu!
E un roman superb!

| stefy_6374 a răspuns:

Padurea spanzuratilor de Liviu Rebreanu

| Delicios a răspuns:

Uite eu sa ma relaxez citesc Pantaloni zburatori. Toate 3 carti... Le'am terminat. e suberb te rog incearca.O iei dela Librarie. 3 carti.p1 p2 p3 Funda?

| crystalsky a răspuns:

Iti recomand din toata inima ''Razboinicii Nilului'' Nu este incadrata intocmai cerintelor tale, dar nu o sa iti para rau ca ai citit-o.