| Erin28 a întrebat:

Buna tuturor!
La subiectul al treilea la bacalaureat la limba romana, la uneul dintre subpuncte, unde se cere" ilustrarea temei prin doua secvente/idei poetice" trebuie sa scriu " o prima secventa reprezentativa pentru tema si viziunea despre lume este...", sau pot trece direct la comentarea acestora? Voi cum v-ati structurat eseurile?
Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prima secvență da din stan si bran o sa cadă jos de rîslaughing

| zurick a răspuns:

Hmmm când ajung acasă, îți trimit dacă vrei și-mi reamintești laughing un model de eseu. Am o groază pe acasă.

| Anuket a răspuns:

Poți scrie cum ai spus ca să delimitezi clar ideile. Da' oricum n-am luat 10, nu-s în măsură să dau sfaturi.

| Erin28 explică (pentru Anuket):

Multumesc mult! Voaim da aud parerea cuiva care a trecut prin examen.

| Totenkampf a răspuns:

Scuză-mă pentru răspunsul întârziat. DA, specifică clar cele 2 secvențe pentru că toată treaba e mult mai uniformizată decât pare. Profesorii nu trec cu vederea faptul că ai pălăvrăgit, chiar dacă ai făcut-o într-un mod plăcut. Până și la română, se respectă un anumit barem de corectare întru totul. Nu prea poate fii fentat, așa că, atunci când îți corectează o pereche de ochi obosiți ideal ar fi să vadă " O primă/O a doua". Mult succes! L-am susținut anul trecut și fără dificultate am obținut rezultate bune. Nu e un examen al vieții nicidecum. E chiar nesemnificativ în comparație cu ce urmează după.

| Erin28 explică (pentru Totenkampf):

Multumesc mult pentru sfaturi! Am vazut multe modele de eseuri si ma intrebam ce model sa aleg si eu sa fac mai departe. Multumesc din nou de sfaruri!