| 0Andreea4 a întrebat:

Buna!
Un prieten foarte bun urmeaza sa implineasca in septembrie 20 de ani. Nu vreau sa ii iau un cadou pompos, sa zic asa. Vreau ceva simplu, dar semnificativ si ma gandeam la o carte, o carte care sa il marcheze ca implineste 20 de ani, daca pot spune asa. Din pacate nu am reusit pana acum sa gasesc o asemenea carte. Imi puteti recomanda niste carti?
Multumesc! Funda.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 20 de ani nu-i oferi unui tanar o carte, ofera-i o sticla de alcool cu ceva deosebit sau un cadou deosebit, dar in nici un caz o carte banala, care o oferi unui copilas... ca atrecutd e varsta aia.

| ALGator a răspuns:

Vezi la Humanitas.

| GalwayGirl a răspuns:

Marile speranțe – Charles Dickens
Consier că „Marile speranțe" are sarea și piperul. Aceasta urmărește inocența copilăriei, iubirile adolescentine, piedicile pe care viața ți le pune în față, misterul, drama, toate acestea fiind puse pe spatele unui singur personaj.

Parerea mea este ca aceasta carte este potrivita pentru a fi oferita cadou, deoarece sunt prezentate toate etapele si greutatile intampinate pana la o anumita varsta(in cazul lui, pana la 20 de ani)

P.S. Ceva inventiv si dragut pe care il poti oferi, dupa parerea mea, este un brelog.Da, un simplu brelog care sa reflecte prietenia voastra, sa fie ceva scris pe el, sa aiba un mesaj dragut!

| AndreiWolf a răspuns:

Îi poti lua o carte cu mistere
Misterele Terrei de la Reader's DigestDigest
Eu o am si e interesanta plus ca decat un roman fara poze mai bine una cu poze si moderna.
Poti ofta si la alte cadouri cum ar fi un ceas de firma sau un lantisor mai la moda. Sper ca te-am ajutat.

| Biabia123 a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot.
Cartea il are ca personaj principal pe un copil, Remi, si nu este doar o carte pentru copii, este o carte emotionanta, o carte foarte frumoasa. Eu am citit-o cand eram mai mica de mai multe ori, acum nu am mai recitit-o, dar oricum... a ramasuna din cartile mele preferate. Ar trebui sa citesti cartea pe care vrei sa i-o dai tu insuti, daca mai ai timp.