| CsGO16 a întrebat:

va rog ajutati-ma cum pot sa invat un eseu dar are 2-3 pagini cum pot le retine si cum invat?! Ce doamne nu pot invat, mi este greu sa invat. sunt in clasa 11

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ia un medicament pentru memorie BILOMAG sau MEMOPLUS! te va ajuta sa inveti si sa memorezi foarte bine lectiile! In plus e nevoie de vointa si de concentrare!

| CsGO16 explică (pentru untu):

Si la ce pret au bilomag si memoplus?

| untu a răspuns (pentru CsGO16):

Memoplus,un ajutor de invatat usor se gasesc la farmacie la pret de 18 lei!

| christall a răspuns:

Concentreaza-te! Ia primul paragraf, citeste-l de cateva ori si incearca sa-l reproduci. Apoi treci la urmatorul si tot asa. Apoi le spui pe astea 2 si cand le stii..treci la al3-lea si tot asa. Hai ca poti! Spor la invatat!

| AnetteBurnier a răspuns:

Nu trebuie să memorezi. Pur şi simplu relaxează-te, trage aer în piept şi citeşte. Ascunde telefonul pentru a nu îți distrage atenția şi concentrază-te. Ca şi cum ai citi o carte.
Succes!

| pqGro a răspuns:

Buna. Incearca sa retii esentialul. Calmeaza-te si concentreaza-te. Imagineaza-ti ca este o placere sa inveti. stiu ca este greu, dar la mine una merge. Sper ca te-am ajutat putin, succes! big grin

| CristiPrise a răspuns:

Inveti acel eseu ca pe o poveste, sau ca pe ceva interesant, nu te gandi ca trebuie sa-l inveti ca asa ti-au cerut profii, gandeste-te ca e pentru cultura ta, sau fa un fel de schema, gen:
-la inceput zic despre bla bla etc
-dupa zic despre...
etc.

| Andone_Alex_1997 a răspuns:

Poti sa te inregistrezi pe telefon cum citesti esentialul si iti pui o pereche de casti si asculti ce ai inrrgistrat. Asa inveti in timp ce poti face altceva. Sper ca te-am ajutat.