| IuliiChiştooc a întrebat:

Va rog sa imi recomandati niste carti pentru copii cu varsta intre 11-14 ani. Am citit in general cam toate cartile de autori romani gen "Ciresarii","La Medeleni" etc... Am citit de asemenea toate volumele din Harry Potter, Nina...
Vreau carti de aventura,care sa te tina in suspans, sa te marcheze intr-un fel anume.
Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Emmett a răspuns:

"Scoala fricosilor'' de Gitty Daneshvari. Sunt patru volume, eu sunt la capitolul 19 din primul volum. E chiar interesant... O recomand!

| Emmett a răspuns (pentru Emmett):

Este vorba de patru copii care incearca sa gaseasca o solutie pentru asi infrange fobiile. Se intampla ca cei 4 sa gaseasca o scoala misterioasa a carui nume este Scoala fricosilor. Scoala nu era tocmai o scoala obisnuita ci un conac al unei foste concurente al unui concurs de frumusete(cam nebuna).

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
"Comoara din insula''-R.L.Stevenson
"Coliba unchiului Tom''-Harriet Beecher-Stowe
"Singur pe lume''-Hector Malot
"Marile sperante'', "David Copperfield''-Charles Dickens
"Aventurile lui Tom Swayer'', "Aventurile lui Huckleberry Finn', "Print si cersetor''-Mark Twain

| TOOL a răspuns:

Colt Alb
Moby Dick
Si carti deale lu' Jules Verne

| Oleg20 a răspuns:

Omul invizibil, Războiul lumilor, Stăpînul inelelor, Colţ-alb şi cărţile lui Jules Verne.

| RullerOfAllEvil a răspuns:

Colt alb - Jack London
Black Beauty - Anna Sewell
Singur pe lume - Hector Malot
Orice carte de Jules Verne (romane de aventuri)
Orice carte de John Saul (romane de groaza)
Shining - Stephen King

| aurita1 a răspuns:

Incearca Tara Duncan.