| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o carte despre istoria romanilor,palpitanta, care sa te tina in suspans oarecum pentru tatal meu.

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stii, vorbim despre istoria romanilor, nu se poate sa te tina tot timpul in suspans. Nu este un film si nici vreo carte SF, totul se bazeaza pe date reale, pe izvoare scrise, iar deznodamanturile sunt deja cunoscute. Cea mai valoroasa lucrare pe acest subiect este "Istoria Romanilor" de Academia Romana, dar intrucat cele 10 volume (din ce imi amintesc eu, parca atatea erau) sunt destul de costisitoare, iti recomand o sinteza destul de "pe larg", de aproximativ 1600 de pagini, scrisa de Dinu Giurescu si Constantin Giurescu. Cartea se numeste "Istoria Romanilor" si costa in jur de 100 de lei. Daca tatal tau este pasionat, atunci e cadoul perfect.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pădurea spânzuraților (Liviu Rebreanu), Neamul șoimăreștilor (M. Sadoveanu), Frații Jderi (M. Sadoveanu), Zodia Cancerului sau vremea Ducăi-Vodă (M. Sadoveanu) etc
Interesantă ar fi "Crimele umanității"(Dan Smântânescu). Nu e despre istoria românilor. E o enciclopedie, care conține faptele de cruzime săvârșite de-a lungul istoriei.
Pe mine, cu 'sufletul la gură' m-au ținut doar cărțile documentar despre lagărul de la Auschwitz: Evadare de la Auschwitz (Andrei Pogojev), Am fost medic la Auschwitz (Miklós Nyiszli), Cuptoarele lui Hitler (Olga Lengyel) etc
Sau despre războiul din Vietnam...

| AFR81 a răspuns (pentru floresdemayo):

Jurnalul Annei Frank nu? Recomand. In orice caz, pe calea asta multumesc si eu pentru propunerile din a doua parte a raspunsului.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru AFR81):

Da, ai dreptate, Jurnalul Annei Frank! Am omis, mea culpa!
Există o întreagă bibliotecă, despre lagărul de concentrare de la Auschwitz-Birkenau. Când ai ocazia, citește și Cinci ani la Auschwitz (Wieslaw Kielar). Cineva, chiar a amintit de ea, pe blogul său. http://amdoar18ani.ro/cinci-ani-la-auschwitz-wieslaw-kielar/
Sau, Bibliotecara de la Auschwitz (Antoni G. Iturbe), un roman tulburător. Cartea e voluminoasă, dar captivantă.

| AFR81 a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumesc din nou. Daca mai ai si alte recomandari, alte scrieri istorice care te-au impresionat sau care consideri ca merita citite, as fi bucuros sa le ascult.